NASA розробляє спосіб пуску ракет із планерів

Дослідницький центр NASA імені Армстронга розробив спосіб пуску ракет із планера, який буксує за собою літак. Він дозволить підвищити вантажність носіїв на 70 відсотків у порівнянні з наземним стартом.

NASA пропонує запускати ракети з планера
Пуск ракети з планера. Джерело NASA

Як запустити ракети з планера

Дослідницький центр NASA імені Армстронга розробив програму повітряного старту космічних носіїв TGALS. Вона передбачає схему, у якій літак класу «бізнес-джет» буксує за собою планер, де й розміщується ракета.

Після того, як літак набирає висоту більш як 12 км, він відчіпляє від себе планер, той скидає ракету і вмикає власний реактивний двигун, намагаючись відійти від неї якомога далі, та здійснює посадку в автоматичному режимі.

Сама ж ракета в цей момент виводить на орбіту корисне навантаження. Така складна схема необхідна для того, аби реактивний струмінь від ракети не перевернув її носія, що досі було однією з головних проблем в організації систем повітряного старту.

Зате подібна схема дозволяє економити пальне, адже ракеті не треба долати всі ті кілометри повітря, на які її підіймає літак. Фахівці підрахували, що таким чином можна запускати вантажі на 30 відсотків важчі у порівнянні з іншими системами повітряного старту і на 70 — наземного.

Інші способи використання системи

Також TGALS можна буде використовувати для швидкого перевезення ракет повітрям. Розробники намагаються зацікавити нею приватні компанії, але також вважають, що головними її користувачами можуть стати американські військові.

Інтерес військових може бути пов’язаний із тим, що TGALS можна використовувати і для випробовування гіперзвукових атмосферних апаратів. Зараз їхній запуск переважно здійснюється за допомогою бомбардувальників B-52, але інженери вважають, що запропонований спосіб значно кращий.

Для того, щоб переконатися, що запускати ракети з планера дійсно можливо, розробники побудували його модель у масштабі 1:3, що має розмах крил 8,2 м. Вони успішно буксували його за допомогою безпілотного апарата DROID. Тепер хочуть випробувати запуск ракет з нього.

За словами інженерів, вони провели розрахунок системи, яка могла б підіймати у верхні шари атмосфери ракети масою до 36 тонн. Цього було б достатньо не тільки для легких гіперзвукових апаратів, але й для носіїв, здатних виводити супутники середнього розміру на низькі навколоземні орбіти.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії