NASA розповіла про спроби розкрити сонячну батарею Lucy

У період з 9 травня по 2 червня фахівці NASA зробили чотири спроби повністю розкрити сонячну батарею, яка заклинила, апарата Lucy. Вони призвели до часткового успіху, який дозволяє сподіватися, що проблема не вплине на подальший хід місії.

Проблеми місії Lucy

Апарат Lucy отримує енергію від двох круглих сонячних панелей діаметром 7,3 м із сумарною площею поверхні понад 80 м². Під час запуску вони перебували у складеному стані, їхнє розгортання почалося після виходу зонда у космос та здійснювалося за принципом віяла.

Lucy в уявленні художника. Джерело: SwRI

На жаль, під час розкриття одна з панелей не змогла зафіксуватися. Під час подальшого розслідування інженери NASA визначили, що вона розгорнулася лише на 345°. Причиною збою стала втрата натягу в одному із тросів механізму розкриття панелі. За оцінками інженерів, від 50 до 100 см троса залишилися ненатягнутими.

Навіть з урахуванням неповного розкриття, сонячні батареї Lucy виробляють понад 90% від запланованого рівня енергії, чого достатньо для виконання всіх цілей місії. Основні побоювання інженерів пов’язані з тим, що панель, яка не замкнулася, може вплинути на структурну стійкість зонда під час майбутніх маневрів з використанням основного двигуна. Тому вони розробили план розкриття проблемного сегмента.

Сонячні батареї Lucy оснащені двома моторами (основним та резервним) для натягування тросів. Інженери місії вирішили скористатися цією обставиною та активувати обидва двигуни одночасно для створення сильнішого крутного моменту. Наземні тести показали, цього може бути достатньо, щоб витягнути трос на залишкову відстань, необхідну для фіксації сонячної батареї.

Спроби розкриття сонячних батарей Lucy

Перша спроба повного розкриття батареї відбулася 9 травня. Щоб уникнути перегріву, двигуни запускалися протягом коротких інтервалів. Хоча сонячну батарею і не вдалося розкрити повністю, подальший аналіз телеметрії показав, що розгортання проходило аналогічно наземним випробуванням.

Випробування сонячних батарей зонда Lucy. Джерело: Lockheed Martin

Тому керівництво місії ухвалило рішення продовжувати. Три наступні вмикання моторів відбулися 12 травня, 26 травня та 2 червня. Хоча батарею так і не вдалося зафіксувати, її вдалося перевести в стійкіше положення, це підвищує шанси на те, що неполадка не вплине на подальший хід місії. За словами інженерів, у них є ще кілька можливостей повторити команди розгортання, це дозволить ще більше стабілізувати батарею та звести ризики до мінімуму.

Також варто зазначити, що 7 червня Lucy здійснив корекцію траєкторії. Це перший із серії маневрів, які апарат виконає в межах підготовки до прольоту Землі, запланованого на 16 жовтня 2022 року.

Нагадаємо, що недавно Lucy зазнімкував місячне затемнення.

За матеріалами https://blogs.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь:
https://t.me/ustmagazine