NASA назвала дату припинення місії InSight

Космічний апарат InSight припинить роботу до грудня 2022 року. Про це йдеться у заяві, опублікованій на сайті NASA.

Завдання місії InSight

InSight здійснив посадку на Марс у листопаді 2018 року. Основне завдання місії полягало у вивченні внутрішньої будови та тектонічної активності Червоної планети. Для цього InSight вивантажив на поверхню сейсмометр SEIS, який відтоді зареєстрував чимало марсотрусів.

Сейсмометр SEIS. Джерело: CNES

Іншою за важливістю метою місії було вимірювання тепла, що надходить з надр Марса. Це завдання було покладене на інструмент HP3. На жаль, через незвичайні властивості ґрунту на місці посадки йому так і не вдалося досягти робочої глибини, що призвело до зриву експерименту.

Проблеми з енергією

За час роботи InSight NASA двічі подовжувала термін його місії. Третього вже не буде — фахівці місії не очікують, що InSight «доживе» до 2022 року. Причина полягає в товстому шарі пилу, що накопичився на поверхні сонячних панелей зонда. Якщо в момент посадки вони генерували приблизно 5000 Вт енергії на годину, то зараз ця цифра зменшилася до 500 Вт. У міру подальшого зниження вироблення неминуче настане момент, коли InSight не вистачатиме енергії для підтримки зв’язку із Землею.

Нагадаємо, що інженери зробили низку спроб очистити сонячні батареї зонда, і деякі з них мали певний успіх. Але вони лише відтягнули неминуче. За словами керівництва місії, зараз єдиний шанс на порятунок апарата полягає у проходженні через нього смерчу, який здує з його сонячних батарей увесь пил. Проте ймовірність такої події вкрай мала. Тому фахівці місії вже розробили план роботи на останні місяці життя зонда.

Завершення місії InSight

Основним пріоритетом фінального етапу місії InSight стане SEIS. Його вмикатимуть кілька разів на день, у періоди, коли марсіанські вітри слабшають, що спрощує реєстрацію марсотрусів. Щодо інших систем та приладів апарата, то їхня діяльність буде зведена до мінімуму. Так, уже найближчим часом планується відімкнути роботизовану руку-маніпулятор InSight. За словами фахівців, вони збираються зробити ще кілька знімків Марса, але на більше просто не вистачить енергії.

Апарат InSight. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Очікується, що SEIS зможе продовжувати спостереження до кінця літа цього року. Після цього його вимкнуть. А до грудня виробництво енергії впаде настільки, що InSight більше не зможе підтримувати зв’язок із Землею. Ця подія поставить крапку в чотирирічній місії апарата.

За матеріалами https://www.jpl.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine