NASA хоче повернути собі мертвих тарганів

Представники NASA звернулися до організаторів аукціону RR Auction з вимогою зупинити продаж зразків місячних порід та трупів тарганів, які були нагодовані ними. Вони наполягають, що їхнім власником є уряд США.

Мертві таргани
Таргани, яких хоче повернути NASA. Джерело: Lawrence McGlynn/RR Auction photo via AP

NASA хоче повернути матеріали місії Apollo 11

Юристи NASA звернулися до організаторів бостонського RR Auction з листом, у якому виклали вимоги повернути цій державній організації її власність. Власність представлена контейнером із приблизно 40 мг пилу, кількома засушеними тарганами та ще деякими матеріалами. Усі вони стосуються місячної місії Apollo11.

Раніше організатори намагалися виставити ці предмети на торги й отримати за них до 400 тис. доларів. Однак зараз усі вони зникли з переліку лотів. За словами відповідальних осіб з RR Auction, вони неодноразово мали справу з урядом США і завжди дослухаються до їхніх справедливих вимог.

Таргани мають до перших зразків, видобутих на Місяці, достатньо безпосереднє відношення. Їх, а також риб та ще деяких тварин, ними годували, перевіряючи можливу токсичність. Ґрунт виявився безпечним. Піддослідні померли від природних причин пізніше.

Зразки місячного пилу під мікроскопом
Зразки місячного пилу під мікроскопом. Джерело: Рhys.org

Кому належать мертві таргани?

У 1969 році астронавти Apollo 11 привезли з Місяця трохи більше ніж 21 кг місячного каміння. Деяка його частина була піддана різноманітним дослідженням. Його свердлили, чавили, розглядали під мікроскопом, випробовували хімікати.

Частину цих досліджень NASA здійснювала, залучаючи сторонні організації. Експерименти над комахами доручили провести ентомологині Меріон Брукс з Університету Міннесоти. Вона провела досліди з тарганами та дійшла висновку, що місячний ґрунт не шкодить їм.

Зразки залишились у вченої, хоча ніколи формально у її власність не передавалися. Коли у 2007 Брукс не стало, мертві таргани перейшли у власність її дочки. Вона їх продала у 2010 році, й ось уже зараз цей новий власник виставив їх на аукціон.

Але уряд США в особі юристів NASA не забуває, кому насправді ці мертві таргани належать. Тож вони попрохали організаторів аукціону звернутися до власника з вимогою передати їх аерокосмічній адміністрації.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine