Cryobot із ядерним двигуном полюватиме за позаземним життям на супутниках Юпітера та Сатурна

Астробіологи вважають, що на крижаних супутниках Юпітера та Сатурна може існувати інопланетне життя в океанах, прихованих під товстим шаром льоду. Однак, на відміну від дослідження поверхні Марса за допомогою марсоходів, ці океани лишаються недосяжними. Щоб змінити ситуацію, науковці розробляють нову місію, що дозволить дослідити ці таємничі водяні світи.

Cryobot
Концептуальне зображення зонда Cryobot, який проникає в океан Європи та шукає ознаки життя. Ілюстрація: NASA

Вченими був запропонований Cryobot — циліндричний робот, здатний розтопити лід і проникнути до рідкої води під ним. Семінар у Каліфорнійському технологічному інституті об’єднав понад 40 дослідників для вдосконалення технологічної концепції місії. Науковці розглянули енергетичні, теплові, мобільні та комунікаційні системи, необхідні для реалізації такого задуму.

Ідея існування життя поза межами Землі розглядається серйозно, і космічні обсерваторії, включно з телескопом James Webb, збирають дані про екзопланети, що можуть бути місцями для чужорідного життя. Однак вони розташовані далеко. Тому вчені сподіваються знайти його в рідкій воді у нашій Сонячній системі.

За задумом, Cryobot спуститься на замерзлу поверхню Європи чи Енцелада й використовуватиме гаряче водяне буріння для проникнення крізь крижану поверхню. У цьому йому допоможе ядерна силова установка та система терморегулювання. Саме завдяки їм він зможе дістатися до підповерхневого рідкого океану.

Концепція кріобота для досліджень Європи. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Учасники семінару дійшли висновку, що демонстрація систем зменшення небезпеки є першочерговим завданням для подальшої роботи над концепцією. Вони також визначили, що Cryobot у будь-якому разі потребуватиме лінії зв’язку, що дозволить йому передавати інформацію на поверхневий посадковий апарат, який, своєю чергою, передаватиме ці дані на Землю. Хоча оптоволоконні кабелі наразі є промисловим стандартом, вони можуть обірватися через різні перешкоди, що унеможливить зв’язок із зондом, який перебуватиме на глибині кількох кілометрів під льодом. Тому перед інженерами постає питання щодо використання бездротових методів зв’язку на кшталт радіо, акустичних або магнітних приймачів.

Супутники Європа й Енцелад представляють особливий інтерес, тому майбутні місії NASA та ESA допоможуть вивчити їх. Місія Europa Clipper запланована на жовтень 2024 року, а орбітальний апарат Enceladus буде досліджувати однойменний супутник Сатурна. Учасники семінару підкреслили, що концепція місії — науково переконлива та є найбільш вірогідним способом вивчення позаземного океану, навіть якщо для цього знадобляться роки.

Раніше ми повідомляли про те, як на дні океану знайшли бактерію, що вижила б на супутниках планет-гігантів.

За матеріалами interestingengineering.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine