Близько 2,5 мільйонів років тому над Антарктидою, ймовірно, відбувся вибух астероїда. Цю гіпотезу підтверджує хімічний аналіз понад 100 дрібних зразків порід, які залишилися в льодах Білого континенту, повідомляють дослідники у журналі Earth and Planetary Science Letters. За їх словами, цей стародавній вибух у повітрі над континентом є найдавнішим серед відомих.
Поверхню Землі та інших тіл часто вражають астероїди, утворюючи помітні кратери. Однак іноді об’єкт розпадається в атмосфері, не досягаючи поверхні, і тому не залишає кратер. Такі повітряні вибухи мають величезну руйнівну міць, перетворюючи кінетичну енергію в ударні хвилі, тиск і тепло. Вчені вважають, що вони знайшли докази такого вибуху, який стався між 2,3 і 2,7 мільйона років тому над Антарктидою.
Дослідники проаналізували 116 дрібних зразків порід, які знайшли в льодовиках континенту. Вони виявили мінерали, характерні для астероїдів, такі, як олівін і шпінель. Точний склад кисню вказує на те, що ці породи утворилися внаслідок повітряного вибуху. За словами вчених, такі повітряні вибухи астероїдів є особливо руйнівними, подібно до величезного смолоскипа, що випаровує все навколо.
Земля досить часто зазнає бомбардування великими уламками позаземного матеріалу, каже Джейсон Перл, фізик із Ліверморської національної лабораторії імені Лоуренса в Каліфорнії, який не брав участі в дослідженні. За його словами, катаклізми на кшталт Челябінського та Тунгуського, відбуваються приблизно кожні 50 і 500 років відповідно.
Джейсон Перл зацікавлений у пошуку інших повітряних вибухів у геологічній історії. За його словами, мають бути знайдені й інші підтвердження. «Я переконаний, що існує більше прикладів», — каже дослідник.
Раніше ми повідомляли про те, як в Антарктиді знайдено метеорит вагою 7,6 кг.
За матеріалами sciencenews.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine