На зорі ε Індіанця спостерігаються неймовірно повільні коливання

Вчені зареєстрували найповільніші з відомих зоретрусів. Ці коливання поверхні характерні для Сонця і багатьох яскравих зір. Тепер їх знайшли у ε Індіанця — помаранчевого карлика, що розташований лише в 12 світлових роках від нас.

Внутрішня будова помаранчевого карлика
Внутрішня будова помаранчевого карлика. Джерело: Tania Cunha

Коливання ε Індіанця

Команда науковців, очолювана Тіаго Кампанте з астрофізичного інституту в Португалії, відкрила незвично повільні коливання поверхні ε Індіанця, які прийнято називати зоретрусами. У цьому їм допоміг спектрограф ESPRESSO, встановлений на Дуже великому телескопі в Європейській південній обсерваторії.

ε Індіанця — це помаранчевий карлик, що розташований на відстані лише 11,9 світлового року від нас. Його діаметр складає 71 відсоток сонячного, а температура — 4200°С, що приблизно на 1000° холодніше за наше Сонце.

І саме у цієї зорі вчені змогли знайти коливання, які відбуваються зі швидкістю 2,6 см/с. Раніше подібні явища вже спостерігалися у зір головної послідовності, зокрема й у Сонця. Однак саме зоретруси на ε Індіанця виявилися найповільнішими з усіх, про які вчені досі знали.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №5 (180) 2020

До товару

Чим важливе нове відкриття

Найбільше вчених зацікавила зовсім не аномально низька швидкість коливань, а те, що вони відбувалися на такій маленькій і холодній зорі, як ε Індіанця. Досі зоретруси спостерігалися тільки у значно більших і яскравіших світил. Астрономи взагалі не були впевнені, що зможуть побачити подібні процеси на помаранчевому карлику.

У коливаннях поверхні зорі немає нічого дивного. Однак не стосовно помаранчевих карликів. Річ у тім, що діаметр усіх подібних світил на 5–15 відсотків більший, ніж передбачає теорія їхньої еволюції. І коливання ε Індіанця дозволяють розібратися із цим питанням.

Крім того, нове дослідження є дуже важливим для запуску майбутнього європейського космічного телескопа PLATO, що запланований на 2026 рік. Одним із його завдань є вивчення помаранчевих карликів. І тепер вчені знають, що його роздільна здатність буде достатньою для цієї задачі.

Помаранчеві карлики холодніші, але при цьому активніші за Сонце. Отже, вони є ідеальними лабораторіями для вивчення багатьох процесів, які відбуваються на яскравіших зорях. Науковці впевнені, що засобів сучасної астросейсмології достатньо для розв’язання цих загадок.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів