Вантажний піддон вагою 2,9 тонни, який раніше використовувався для критично важливої місії з модернізації батарей на Міжнародній космічній станції (МКС), перебуває на фінішній прямій своєї космічної подорожі. Очікується, що найближчими днями відпрацьований вантаж увійде в нижні шари атмосфери Землі, де буде знищений. Цей вантаж був викинутий з МКС у березні 2021 року за допомогою маніпулятора Canadarm2. Тепер через три роки повільного падіння з висоти 426 км він нарешті готовий згоріти.
Астроном Гарвард-Смітсонівського інституту Джонатан Макдавелл зауважив, що піддон під час входження в атмосферу не згорить повністю. Приблизно пів тонни фрагментів може впасти на поверхню Землі. Входження в атмосферу очікується 8 березня, але точний час невідомий, як і місце падіння.
«Піддон став найбільшим за масою об’єктом, коли-небудь скинутим з Міжнародної космічної станції», — повідомила прессекретарка NASA Лія Чешієр. Його маса в 2,9 тонни перевищує масу бака аміаку системи обслуговування, який був скинутий аналогічним чином 2007 року.
Reentry of the EP-9 battery pallet jettisoned from ISS in 2021 is currently predicted (by Space Force) between 1230 UTC Mar 8 and 0830 UTC Mar 9. It will not totally burn up on reentry – about half a tonne of fragments will likely hit the Earth's surface.
— Jonathan McDowell (@planet4589) March 7, 2024
Падіння піддона з відпрацьованим вантажем розпочалося після модернізації енергосистеми МКС у травні 2020 року. Японський вантажний корабель доставив піддон з обладнанням для заміни старих 48 нікель-водневих батарей новими 24 літій-іонними акумуляторами. Батареї зберігають енергію, зібрану сонячними батареями станції. Це була частина широкомасштабного проєкту, який завершився виходом астронавтів Майка Гопкінса та Віктора Гловера у відкритий космос 1 лютого 2021 року.
Однак неконтрольована утилізація піддона не входила до початкового плану. На заваді став «Роскосмос» після невдалого запуску ракети «Союз» у 2018 році, що змусило астронавта NASA Ніка Хейга та космонавта Олексія Овчиніна здійснити екстрену посадку в казахському степу. Інцидент порушив графіки виходів у відкритий космос для модернізації батарей, що призвело до відставання в утилізації відпрацьованого обладнання. Зазвичай старі акумулятори поміщають в одноразовий космічний корабель і контрольовано скидають з МКС, щоб вони згоріли під час входження в нижні шари атмосфери. Оскільки космічний корабель так і не прибув, було вирішено скинути піддон самостійно.
8 березня знаменує собою завершення цієї історії. За умови, що уламки нікого не поранять і не пошкодять майно. Такі ситуації нагадують нам про виклики та складнощі, притаманні управлінню та адаптації космічних місій.
Раніше ми повідомляли про те, як космонавт із росії викинув сміття з МКС під час виходу в космос.
За матеріалами gizmodo.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine