На Сонці зареєстрували найпотужніший спалах за останні шість років

14 грудня в 19:02 за київським часом на Сонці стався потужний спалах класу X. Його зареєструвала космічна обсерваторія SDO (Solar Dynamics Observatory). Спалах віднесли до класу X2.8 — це найвищий показник із вересня 2017 року.

Ілюстрація потужного спалаху на Сонці
Ілюстрація потужного спалаху на Сонці. Зображення згенероване gencraft.com

Спалахи на Сонці мають класифікацію за силою і діляться на три категорії: С, М і Х. При цьому до класу Х відносяться найпотужніші. Такі спалахи часто викликають корональні викиди маси (КВМ), висилаючи великі хмари сонячної плазми в космос із великою швидкістю.

Цей спалах, імовірно, супроводжувався КВМ, можливо, частково спрямованим на Землю, повідомляє SpaceWeather. Військово-повітряні сили США також повідомляють про сонячний радіоспалах типу II. Швидкість новоутвореного сонячного вітру нього може досягати 2100 км/с.

Обсерваторія сонячної динаміки NASA зафіксувала сонячний спалах класу X2.8
Супутник SDO (NASA) 14 грудня 2023 року зареєстрував сонячний спалах класу X2.8. Фото: NASA

При зіткненні з Землею такий корональний викид маси може спричинити геомагнітні бурі, що вплинуть на електромережі й іншу інфраструктуру, а також утворять інтенсивні полярні сяйва. Хоча земна атмосфера блокує шкідливе випромінювання, воно може впливати на сигнали GPS і супутниковий зв’язок, призводячи до їх відключення, повідомляє SpaceWeather.com. В США вже повідомили, що цей спалах став причиною зникнення короткохвильоого радіозв’язку над Америкою.

Вчені прогнозують збільшення частоти сонячних спалахів, оскільки Сонце стає все активнішим. Сонячна активність коливається з 11-річним періодом. Згідно з прогнозом Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США, пік поточного 25-го сонячного циклу очікується з січня по жовтень 2025 року.

Раніше ми розповідали про головні факти про сонячні спалахи.

За матеріалами Space

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine