На орбіті навколо чорної діри у центрі Чумацького Шляху знайдена гаряча газова бульбашка

Завдяки комплексу радіотелескопів ALMA астрономи зафіксували ознаки існування гарячої плями на орбіті навколо Стрільця A* — надмасивної чорної діри, розташованої у центрі Чумацького Шляху. Це відкриття допоможе краще зрозуміти загадкове та динамічне середовище у цьому регіоні нашої галактики.

Орбіта гарячої плями навколо Стрільця A*. Джерело: EHT Collaboration, ESO/M. Kornmesser (Acknowledgment: M. Wielgus)

Відкриття було зроблене під час кампанії з отримання зображень чорних дір, яка проводилася Колаборацією Телескопа Горизонту Події (EHT). У квітні 2017 року вісім радіотелескопів (зокрема й ALMA), які беруть участь у проєкті, провели спостереження Стрільця А*.

У процесі калібрування отриманих даних дослідники з Інституту радіоастрономії Макса Планка виявили дещо незвичайне. У вимірах, проведених лише ALMA, були зафіксовані ознаки існування гарячої плями навколо Стрільця А*. Вона рухається орбітою, приблизно такого ж радіусу, як орбіта Меркурія, але при цьому здійснює повний оберт навколо чорної діри всього за 70 хвилин. Це означає, що вона рухається зі швидкістю, яка становить 30% швидкості світла.

На думку астрономів, гаряча пляма у Стрільця А* являє собою газову бульбашку. Річ у тім, що деякі зі спостережень ALMA були виконані невдовзі після сплеску рентгенівського випромінювання у центрі нашої Галактики, зафіксованого телескопом Chandra. Такі події зазвичай пов’язують із наслідками магнітних взаємодій у дуже гарячому газі, який знаходиться поблизу чорних дір.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Цікаво, що до цього, спалахи на околицях Стрільця А *, відбувалися тільки в інфрачервоних та рентгенівських променях. Вчені вважають, що сплеск радіовипромінювання міг бути викликаний процесом охолодження газу.

Чумацький Шлях та положення його центральної чорної діри на тлі комплексу ALMA. Джерело: ESO/José Francisco Salgado (josefrancisco.org), EHT Collaboration

Знахідка має важливу роль для кращого розуміння процесів, які відбуваються в околицях чорних дір та їхньої природи. Дослідники порівняли зібрані ALMA дані з теоретичними моделями, щоб більше дізнатися про формування гарячої плями, середовища, в яке вона занурена та про структуру магнітного поля навколо Стрільця A *.

Астрономи планують продовжувати відстеження гарячої плями на всіх доступних частотах. У майбутньому вони сподіваються отримати прямі зображення газових згустків поблизу Стрільця А* за допомогою Надзвичайно Великого телескопа ESO (ELT), який будується в Чилі. Очікується, що він буде введений в експлуатацію у другій половині нинішнього десятиліття.

За матеріалами https://www.eso.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів