1 липня ESA успішно запустило космічний телескоп Euclid вартістю 1,5 млрд доларів. Дорогий телескоп був створений заради однієї амбітної спроби визначити природу темної матерії — невідомого матеріалу, що пронизує космос, і темної енергії, таємничої сили відштовхування, яка прискорює розширення Всесвіту. Ці невидимі сили, за словами вчених, складають 95% відомого нам Всесвіту.
«Дуже важко знайти чорну кішку в темній кімнаті, особливо якщо її там немає. Ця місія трохи схожа на ситуацію, в якій ми опинилися, тому ми бачимо ознаки присутності цієї невловної матерії та сили, але теорія їх недостатньо добре пояснює», — каже Хенк Хоекстра, астроном із Лейденського університету і член консорціуму дослідників Euclid.
Телескоп Euclid, названий на честь давньогрецького математика Евкліда, якого називають батьком геометрії, був відправлений у космос на вантажній ракеті SpaceX Falcon 9, яка стартувала близько 18:00 за Києвом зі станції Космічних сил на мисі Канаверал. Далі космічний телескоп подолає відстань 1,6 млн км від Землі до точки Лагранжа L2, де наразі перебуває обсерваторія James Webb.
Але якщо все піде добре, Euclid буде безпосередньо спостерігати розподіл темної матерії, використовуючи ефект гравітаційного лінзування, який змінює форми галактик, що відхиляються всім розподілом темної матерії вздовж заданої лінії зору. Це забезпечить розподіл невидимої темної матерії у полі зору Euclid.
Спектроскопічні спостереження десятків мільйонів галактик дозволять дослідникам скласти карту відстаней і швидкостей у трьох вимірах, проливаючи світло на те, чи є темна енергія насправді силою, що стоїть за прискоренням космічного розширення, чи може знадобитися якесь інше пояснення.
Виявлення темної енергії
У 1998 році астрономи, які картографували розширення Всесвіту, очікували побачити, що воно сповільнюється через гравітацію всіх його складових. Вони були здивовані, коли виявили, що простір розширюється, і все в ньому почало прискорюватися п’ять — шість млрд років тому. Невідому силу, що спричиняє це прискорення, назвали темною енергією.
Відтоді дослідники дійшли висновку, що на темну енергію припадає майже ¾ маси та енергії всього Всесвіту. Темна матерія становить близько 24% Всесвіту, тоді як атоми та молекули, з яких складається нормальна матерія — Земля, люди, зорі та галактики, — складають лише 5%.
Раніше ми повідомляли про те, як темна матерія поставила під сумнів теорію гравітації Ейнштейна.
За матеріалами Space Flight Now.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine