Ми могли знищити життя на Марсі, намагаючись його виявити

Дослідник Дірк Шульце-Макух припускає, що життя на Марсі існує. Але від найпершої спроби його виявити у 1976 році ми вбиваємо його своїми експериментами, тому нічого й не бачимо.

Життя на Марсі могло зберегтися і після того, як зникла вода
Життя на Марсі могло зберегтися і після того, як зникла вода. Джерело: ESO/M. Kornmesser

Апарати Viking і життя на Марсі

Численні дослідження, здійснені автоматичними станціями, які сідали на Марс протягом останніх десятиліть, показали, що життя у його ґрунті немає. Однак астробіолог з Берлінського університету Дірк Шульце-Макух не згодний із загальноприйнятими висновками й вважає, що ми самі винні у тому, що не знайшли його.

Попри сенсаційність заяви, Шульце-Макух не збирається ставити під сумнів той факт, що четверта від Сонця планета являє собою пустелю. Просто він вважає, що у цій пустелі мікроскопічне життя все ж існує. Свої роздуми він розпочав із перших пошуків життя на Марсі, які відбувалися у 1976 році.

Тоді на Червону планету здійснили посадку два апарати Viking. Один із них і спробував виявити органіку за допомогою газового мас-хромотографічного спектрографа. І він знайшов органіку у вигляді хлоровмісних речовин. Тоді вчені вирішили, що вони були наслідком забруднення пристроїв земними мийними засобами.

Саме цим експериментам ми завдячуємо переконанням у тому, що на Марсі зараз немає життя. При цьому насправді хлорорганіка є звичайною річчю на Червоній планеті. Однак щодо того, яким шляхом вона утворилася: за участі живих організмів чи без них, у вчених немає жодної впевненості.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Подальші дослідження

Однак на самому дослідженні апарата Viking Шульце-Макух не зупиняється. Він заявляє, що подальші експерименти з визначення наявності життя у марсіанському ґрунті також могли завершитися його загибеллю. І те, що вони здійснювалися за допомогою інших методів, жодним чином справі не допомагає.

Усі вони базувалися на додаванні до марсіанського ґрунту води з подальшими спробами виявити складні органічні речовини, які утворюються внаслідок діяльності живих організмів. Ця ідея є цілком логічною, якщо виходити з того, що на Землі все життя відбувається за участі води.

Проте Шульце-Макух переконаний, що якщо на Марсі досі існує мікроскопічне життя, то воно мало б пристосуватися до умов холодної пустелі. І вода у тій кількості, яку додавали до ґрунту автоматичні станції, була б для нього отрутою.

З цього приводу він звертає увагу на цікаву особливість піролітичних досліджень, які відбувалися у межах однієї з місій. Тоді контрольний зразок, у який не додавалася вода, показав значно чіткіші ознаки життя, ніж ті, над якими й здійснювався експеримент.

Інші дослідники вважають висновки астробіолога занадто сумнівними. Проте він пропагує свої погляди з 2007 року і не збирається здаватися. Шульце-Макух пропонує у наступних місіях проводити дослідження без застосування води.

За матеріалами www.sciencealert.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів