MRO зазнімкував марсіанський Грінвіч

Апарат MRO отримав зображення марсіанського кратера Ейрі-0. Попри відносно скромний розмір (лише 0,5 км в діаметрі), ця формація становить значний інтерес. Річ у тім, що через неї проходить нульовий меридіан Червоної планети.

Кратер Ейрі-0. Джерело: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

У географії нульовим меридіаном називають лінію, що використовується для початку відліку довготи. На відміну від екватора, вона не має будь-якої фізичної прив’язки до поверхні планети, що означає, що вибір робиться на розсуд картографа. У випадку із Землею в XIX столітті такою точкою відліку довготи була обрана знаменита Гринвіцька обсерваторія.

Відколи запущені в 1960-ті роки космічні апарати передали перші зображення Червоної планети, перед планетологами постало питання про необхідність вибору марсіанського нульового меридіана. Вони звернули увагу на 43-кілометровий кратер Ейрі. Цей вибір не був абсолютно випадковим. Кратер Ейрі розташований серед Sinus Meridiani — великої світлої області на Марсі, яка використовувалася багатьма астрономами як нульовий меридіан (звідси її назва).

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Згодом космічні апарати зробили детальніші знімки поверхні Червоної планети, й це вимагало уточнення положення нульового меридіана. На щастя для географів, усередині кратера Ейрі розташований ряд менших за розміром ударних формацій. Одна з них і стала марсіанським Гринвічем, отримавши назву Ейрі-0.

До речі, схожа метаморфоза свого часу сталася і з гринвіцьким меридіаном. У міру вдосконалення технологій вчені змогли скласти більш точну модель Землі. У результаті провели перерахунок, і нульовий меридіан зрушив на 102 м на схід від будівлі Гринвіцької обсерваторії.

Ви також можете помилуватися дивовижними знімками Марса за 2021 рік.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

 

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів