Молоді зорі кружляють навколо чорної діри, наче рій бджіл

Науковці дослідили групу молодих зір, що обертаються безпосередньо поруч із надмасивною чорною дірою Стрілець А*, розташованою в центрі нашої Галактики. За їхніми свідченнями, відбувається це все на великій відстані й нагадує рій бджіл.

Зорі в центрі Чумацького Шляху
Зорі в центрі Чумацького Шляху. Джерело: www.sci.news

Молоді зорі в центрі Чумацького Шляху

Спостережна астрономія показує, що недавно відкриті молоді зоряні об’єкти (YSO) у безпосередній близькості від надмасивної чорної діри Стрілець A*, розташованої в центрі нашої Галактики, поводяться не так, як очікувалося. Вони розміщені на орбітах, подібних до вже відомих молодих зір, і перебувають у певному порядку навколо надмасивної чорної діри.

Дослідження показують, що Стрілець A* змушує зоряні об’єкти набувати певних форм. Дослідження називається «Молоді зоряні об’єкти-кандидати в скупченні S. Кінематичний аналіз популяції низькомасивних G-об’єктів поблизу Стрілець A*» і було опубліковане в журналі Astronomy & Astrophysics.

Близько 30 років тому в безпосередній близькості від надмасивної чорної діри Стрілець A* в центрі Чумацького Шляху були виявлені високошвидкісні об’єкти, відомі як S-зорі. Вони облітають надмасивну чорну діру зі швидкістю кілька тисяч кілометрів на годину за кілька років.

Ці світила напрочуд молоді, і їхня присутність викликає подив, оскільки, згідно з популярними теоріями, у безпосередній близькості від надмасивної чорної діри можна було б очікувати лише старі та тьмяні зорі.

Дослідження центру Галактики

Технологічний прогрес, який відбувся в останні десятиліття, і тривалі періоди спостережень за центром Галактики за допомогою сучасних телескопів, наразі породжують нові питання. Наприклад, у 2012 році був виявлений об’єкт, який дослідники вважають хмарою газу, що була «засмоктана» надмасивною чорною дірою.

Хоча ця теорія не була підтверджена, тривалий час було незрозуміло, що це може бути за об’єкт. В останні роки з’являється все більше доказів того, що це можуть бути молоді зоряні об’єкти (YSO), оточені пиловою хмарою.

Окрім S-зір, вчені наразі проводять дослідження десятка об’єктів у безпосередній близькості від надмасивної чорної діри, які також мають дуже схожі властивості. Вони з’ясували, що ці об’єкти навіть значно молодші за вже відомі високошвидкісні світила.

«Цікаво, що ці YSO демонструють таку ж поведінку, як і S-зорі. Це означає, що вони облетять надмасивну чорну діру зі швидкістю кілька тисяч кілометрів на годину за кілька років», — пояснив доктор Флоріан Пейскер з Інституту астрофізики Кельнського університету й автор дослідження.

Рій бджіл

Ця група високошвидкісних об’єктів, що складається з YSO і S-зір, на перший погляд, нагадує хаотичний рій бджіл. І так само, як рій бджіл, має певну структуру та регулярні утворення.

Отже, дослідники змогли продемонструвати, що YSO, а також S-зорі розташовані у тривимірному просторі певним чином, вони вміють шикуватися.

«Це означає, що існують певні організовані групи зір. Розподіл світил нагадує диск, що створює враження, ніби надмасивна чорна діра змушує зорі зайняти організовану орбіту», — сказав Пейскер.

За матеріалами phys.org

11 вересня в Арктиці спостерігалася мінімальна кількість льоду
Сильно пошкоджені колеса не заважають Curiosity відкривати незвідані скарби Марса
Компанія Radian Aerospace провела випробування свого космоплана
Вчені знову пропонують використати атомну бомбу для порятунку Землі
Товщина озонового шару над Арктикою досягла рекордного значення
Джети чорних дір спричиняють вибухи зірок
Вдалий дебют: новий спектрограф знайшов суперземлю біля близької зорі
Самовбивча місія: ESA навмисно зруйнує супутник одразу після запуску
У Кельні з’явився шматочок місячної поверхні
Українець на Марсі: NASA завершила найскладнішу симуляцію місії до Червоної планети