Дуже великий телескоп (VLT) Європейської південної обсерваторії (ESO) на півночі Чилі зробив найчіткіше зображення зоряного об’єкта під назвою 244-440. Дивною цифровою назвою була названа молода зоря, що розташована в туманності Оріона на відстані 1350 світлових років від Землі. Особливість об’єкта у тому, що він викидає у космос потужний струмінь матерії, неначе садовий шланг.
«Дуже молоді зорі часто оточені дисками з матеріалу, що падає на світило. Частина цього матеріалу може викидатися у потужних струменях перпендикулярно до протопланетного диска», — пояснює ESO.
Однак S-подібний струмінь, що вистрілює з 244-440, вказує на те, що в центрі цього об’єкта ховається не одна, а дві зорі, які обертаються одна навколо одної. Цей орбітальний рух періодично змінює орієнтацію струменя, подібно до водяного розбризкувача. Інша ймовірність такої форми полягає в тому, що сильне випромінювання від інших зір у хмарі Оріона може змінювати форму струменя.
Магія MUSE
Зображення було зроблене приладом Multi Unit Spectroscopic Explorer (MUSE), що встановлений на VLT ESO. Червоний, зелений і синій кольори відображають розподіл заліза, азоту та кисню відповідно. Однак це лише невелика частина даних, зібраних MUSE, який насправді робить тисячі знімків різних кольорів і довжин хвиль одночасно. Неймовірна технологія отримання зображень дозволяє вченим вивчати розподіл різних хімічних елементів і те, як вони рухаються.
MUSE також оснащений провідною оптичною технологією, що коригує ефект розмиття земної атмосфери, без якої зображення астрономічних об’єктів були б сильно розмитими. Попри те, що MUSE розташований на Землі, його технологія дозволяє надавати зображення, які є чіткішими, ніж у космічного телескопа NASA Hubble.
Раніше ми повідомляли про чотири найкращі телескопи, які збудують до 2030 року.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine