Співробітники науково-дослідного центру NOIRLab опублікували вкрай ефектне зображення, яке було отримано в Чилі. На ньому можна побачити схід Місяця на тлі Обсерваторії імені Вери Рубін.
Щоб отримати знімок, фотографу довелося ретельно розрахувати композицію. Місяць видається по-справжньому величезним. Але це не більше ніж ілюзія. Коли Місяць низько над горизонтом, нам здається, що він у кілька разів більший, ніж коли він перебуває високо в небі (близько зеніту). Але насправді кутовий розмір Місяця практично не залежить від його висоти над горизонтом.
Місяць часто вважається «ворогом» астрономів через створюване ним засвічення неба. Але це ніяк не скасовує його краси. У правій частині Місяця на цьому знімку розташований знаменитий кратер Тихо, оточений характерною системою променів. За місячними масштабами він досить молодий, його вік становить 109 млн років.
У нижній і лівій частинах місячного диска можна побачити моря — базальтові рівнини, що сформувалися під час потужних вивержень, які відбувалися мільярди років тому. Найбільше з них на знімку називається Море Спокою. Саме там у липні 1969 року здійснила посадку експедиція Apollo 11.
Що стосується Обсерваторії імені Вери Рубін (раніше Великий оглядовий телескоп), то вона розташована на вершині чилійської гори Серро-Пачон. Комплекс перебуває на завершальній стадії будівництва. Очікується, що обсерваторія побачить своє перше світло в січні 2025 року.
Серцем обсерваторії є 8,4-метровий телескоп, що має дуже велике поле зору. Це дасть змогу астрономам отримувати зображення великих ділянок неба. Після введення в експлуатацію, обсерваторія повинна буде виконати десятирічний огляд усього південного неба. Під час нього щоночі буде генеруватися близько 20 теребайт даних. Очікується, що обсерваторія розпочне виконання наукової програми наприкінці 2025 року.
За матеріалами Noirlab