Місія з українським внеском: чим апарат Blue Ghost займеться на Місяці

2 березня стане дуже важливим днем для компанії Firefly Aerospace. Вона спробує посадити апарат Blue Ghost на Місяць. Розповідаємо про технічне влаштування та основні завдання місії, а також про те, яку роль у її історії відіграла Україна.

Вантажоперевезення за маршрутом «Земля — Місяць»

Усе почалося 2018 року, коли NASA розпочала реалізацію програми CLPS (Commercial Lunar Payload Services). Її основною метою є залучення приватних компаній до освоєння Місяця. У межах програми аерокосмічна адміністрація видає контракти на доставлення вантажів на Місяць. Компанія, яка виграла контракт, бере на себе все інше: від створення спускального апарата і розміщення на ньому вантажу NASA до пошуку ракети-носія.

Апарат Blue Ghost. Джерело: NASA

Firefly Aerospace є учасником програми CLPS з її перших днів. Свого часу вона була врятована від банкрутства українським підприємцем і меценатом Максом Поляковим. Під його управлінням вона здійснила дебютний запуск ракети Alpha, а також виграла свій перший контракт за програмою CLPS. Це сталося в лютому 2021 року.

За умовами 93-мільйонного контракту, Firefly взяла на себе зобов’язання доставити на Місяць десять наукових вантажів. Для вирішення цього завдання компанія залучила апарат власної розробки під назвою Blue Ghost.

Технічне влаштування Blue Ghost

Blue Ghost має висоту 2 метри та діаметр 3,5 метра. Його суха маса (без урахування палива) становить 469 кг. Він здатний доставити на місячну поверхню до 150 кг вантажу. Blue Ghost отримує живлення від трьох сонячних батарей, здатних генерувати до 400 ватів енергії.

Апарат оснащений чотирма амортизаційними опорами з широкою основою, які повинні поглинути удар під час торкання місячної поверхні. Це, а також низький центр тяжіння Blue Ghost, мають допомогти йому уникнути долі побудованого компанією Intuitive Machines апарата Odysseus, одна з опор якого підломилася під час посадки.

Загальна маса корисного навантаження на борту Blue Ghost становить 94 кг. Наукова програма місії передбачає вивчення реголіту і будови місячних надр, експерименти з уловлювання сигналів системи GPS на Місяці, визначення точної відстані між Землею і Місяцем за допомогою ретрорефлектора наступного покоління, тестування радіаційно-стійкого комп’ютера і вимір взаємодії земної магнітосфери з сонячним вітром.

План польоту Blue Ghost.  Джерело: Firefly Aerospace

Blue Ghost також випробує експериментальний електродинамічний пилозахисний екран. Він призначений для видалення місячного пилу з корпусу апарата. У разі успіху, ця технологія може значно спростити життя майбутнім місячним поселенцям.

Запуск і подорож до Місяця

Blue Ghost був запущений 15 січня 2025 року за допомогою ракети Falcon 9. «Компанію» йому склав апарат RESILIENCE, побудований японською компанією ispace. Оскільки вони летять до Місяця за різними траєкторіями, після відділення від ракети їхні шляхи розійшлися.

Селфі, зроблене апаратом Blue Ghost перед тим, як він вирушив у подорож до Місяця. Джерело: Firefly Aerospace

Спочатку Blue Ghost був виведений на витягнуту навколоземну орбіту, на якій провів майже місяць. Інженери Firefly використали цей час, щоб перевірити роботу основних систем зонда, а також для виконання деяких наукових завдань місії. Зокрема, вони перевірили роботу радіаційно-стійкого комп’ютера RadPC і випробували інструмент LMS, призначений для вимірювання магнітних і електричних полів на Місяці. Крім того, Blue Ghost зробив низку вельми ефектних селфі.

Загалом, за час перебування на навколоземній орбіті, Blue Ghost передав на Землю 13 гігабайтів даних. Потім апарат розпочав виконання наступної фази своєї місії. Він виконав маневр, який перевів його на траєкторію польоту до Місяця.

Селфі апарата Blue Ghost, зроблене з місячної орбіти. Джерело: Firefly Aerospace

14 лютого Blue Ghost вийшов на проміжну орбіту навколо Місяця. Апарат «відзначив» це новим селфі, а також надіслав на Землю валентинку. У наступні дні в межах підготовки до посадки Blue Ghost виконав кілька маневрів, які скруглили й знизили висоту його орбіти.

Місце посадки Blue Ghost

Пунктом призначення Blue Ghost є Море Криз, яке розташоване в північно-східній частині видимої сторони Місяця. Апарат має сісти біля вулканічної формації Mons Latreille, розташованої в Море Криз. Воно сформувалося 3 млрд років тому внаслідок найпотужніших вивержень, під час яких базальтова лава повністю затопила стародавній кратер.

Море Криз. Джерело: NASA/GSFC/Arizona State University

Якщо все пройде за планом, Blue Ghost сяде на Місяць 2 березня о 10:45 хвилин за Київським часом. Пряма трансляція посадки буде вестися на сайті NASA та її соцмережах, а також Youtube-каналі Firefly Aerospace.

Blue Ghost розрахований на 14 днів роботи. 14 березня апарат має стати свідком повного сонячного затемнення (жителі Землі, зі свого боку, побачать повне місячне затемнення). Наразі невідомо, чи планує Firefly використати апарат для знімкування затемнення. Оскільки у Blue Ghost немає обігрівачів, він навряд чи зуміє пережити холодну місячну ніч.

Варто зазначити, що у Firefly Aerospace є ще два контракти від NASA, виданих за програмою CLPS. Місії в їхніх межах запустять у 2026 і 2028 роках. Метою першої з них стане розміщення роботизованого радіотелескопа на зворотному боці Місяця. Друга місія займеться вивченням вулканічної формації під назвою купол Ґруйтуйзена.

Новини інших медіа
Китай шукатиме життя на інших планетах
Космічний археолог: телескоп Chandra розкрив секрет загиблої зорі
На Проксимі Центавра можуть відбуватися невидимі спалахи
Місяць — свідок катастрофи: наш супутник утворився до зіткнення Землі з Теєю
Битва з гравітацією: екіпаж Starliner із підірваним здоров’ям звикає до Землі
Галактика навколо галактики: James Webb зазнімкував неймовірний космічний міраж
Радіація та холод: SpaceX відправить астронавтів у недосліджені полярні висоти
Прощавай, Gaia! ESA навмисно зламала космічну обсерваторію
Протопланетні диски набагато менші, ніж вважалося раніше
Загадка космічного світанку: James Webb виявив галактику, що розсіяла туман раннього Всесвіту