Місія Janus отримає нові цілі, Польща збудує завод з виробництва наносупутників, а NASA вивчатиме НЛО: дайджест новин

Підбірка найцікавіших космічних новин до сніданку: аудитори виявили перевитрату коштів при створенні мобільної пускової платформи для ракети SLS, місія Janus отримає нові цілі, у Польщі з’явиться завод із виробництва супутників, а NASA візьметься за вивчення НЛО.

Затримка запуску Psyche призвела до перегляду цілей для місії Janus

Через перенесення запуску космічного апарату Psyche місія Janus (вона буде запущена разом із ним як попутне навантаження) більше не зможе відвідати подвійні астероїди 1991 VH і 1996 FG3. Тому керівництво проєкту розпочало пошук альтернативних цілей. За словами фахівців, їм удалося виявити кілька інших астероїдів, до яких можна було б направити зонд. Конкретний вибір нових цілей залежатиме від точної дати запуску Psyche.

Концепт місії Janus. Джерело: Janus illustration – Lockheed Martin

Новини ринку

Аудитори виявили серйозну перевитрату коштів при створенні мобільної пускової платформи NASA

Офіс генерального інспектора NASA (OIG) опублікував звіт, у якому піддав різкій критиці компанию Bechtel. Вона займається будівництвом мобільної платформи, що використовуватиметься для запусків надважкої ракети SLS Block 1B.

Мобильная пусковая платформа
Мобільна пускова платформа для ракети SLS. Джерело: NASA

Контракт на створення платформи було видано у липні 2019 року. За його умовами Bechtel має поставити її NASA у березні 2023 року. Сума операції склала 383 млн доларів. Проте будівництво платформи обернулося суттєвою перевитратою коштів. На даний момент представники Bechtel оцінюють вартість її виготовлення у 960 млн доларів при постачанні у жовтні 2025-го. Проте, згідно зі звітом аудиторів із OIG, насправді ситуація ще гірше, й створення платформи обійдеться у 1,5 млрд доларів при її готовності лише до кінця 2027 року.

Rocket Lab виготовить сонячні батареї для місії GLIDE

Компанія Ball Aerospace обрала Rocket Lab для виробництва панелей сонячних батарей для геліофізичної місії GLIDE (Global Lyman-Alpha Imager Dynamic Exosphere). У її межах на навколоземну орбіту буде виведено космічний апарат, який займеться вивченням мінливості земної атмосфери. Його запуск заплановано на 2025 рік. GLIDE відправиться у космос разом із апаратом SWFO-L1, також побудованим Ball Aerospace і оснащеним сонячними батареями виробництва Rocket Lab.

У Польщі з’явиться завод з виробництва наносупутників

Польська аерокосмічна компанія SatRev оголосила про намір побудувати перший у країні завод із виробництва наносупутників. Місцем його розташування обрано особливу економічну зону Легніце. За умовами угоди з її власниками, SatRev має стати першим у світі виробником супутників, що використовує у своєму виробничому циклі 100% енергії, отриманої з відновлюваних джерел.

SatRev спеціалізується на розробці, виробництві та експлуатації оптичних супутників, а також програмах спостереження Землі з космосу. У середньостроковій перспективі компанія планує побудувати угруповання, що складається з понад тисячі космічних апаратів.

Колишній віцепрезидент SpaceX став операційним директором компанії Skyrora

Британський аерокосмічний стартап Skyrora найняв відставного полковника американських ВПС і колишнього віцепрезидента SpaceX Лі Розена на посаду головного операційного директора.

Розен прослужив 23 роки у ВПС США, обіймаючи командні посади на базі ВПС Ванденберг і на мисі Канаверал. У рядах SpaceX він пройшов шлях від директора пусків до керівника будівництва стартового майданчика для ракет Falcon 9 и Falcon Heavy. Пізніше він обійняв посаду віцепрезидента SpaceX із польотів і запусків, а також керував операціями компанії та навчанням учасників пілотованих космічних польотів. Розен залишив SpaceX у кінці 2021 року.

Astra готова до першого запуску за програмою TROPICS

Компанія Astra Space заявила про готовність до першого з трьох стартів за програмою TROPICS (Time-Resolved Observations of Precipitation structure and storm Intensity with a Constellation of Smallsats). У його межах запущена з космодрому на мисі Канаверал ракета Rocket 3.3 виведе на навколоземну орбіту пару малих супутників NASA, призначених для стеження за утворенням і еволюцією ураганів. У разі отримання дозволу Astra має намір здійснити запуск 12 червня.

Ракета Rocket 3.3, яка буде задіяна у місії TROPICS-1. Джерело: Astra Space

Inmarsat почав тестування заміни європейської навігаційної системи

Супутниковий оператор Inmarsat повідомив про початок передачі тестового навігаційного сигналу зі свого старого супутнику І-3 F5. Це має допомогти компенсувати космічні можливості, втрачені Великою Британією після виходу з Євросоюзу.

Inmarsat очолює групу британських компаній, які займаються розробкою альтернативи Європейській геостаціонарній навігаційній службі (EGNOS), що використовується країнами Європи для розширення та покращення послуг GPS у регіоні. Минулого літа Великобританія втратила доступ до її супутників і наземних станцій системи в результаті виходу з ЄС.

Интересное

NASA займеться вивченням НЛО

NASA оголосила про набір команди вчених, яка фактично займеться вивченням НЛО (сама організація використовує менш гучний термін «непізнані повітряні явища»). Дослідники повинні ретельно аналізовувати задокументовані випадки спостереження в небі об’єктів, не ідентифікованих як літаки або природні явища. У ході своєї роботи вони застосовуватимуть технології штучного інтелекту та машинного навчання. Дослідження стартує на початку осені та триватиме дев’ять місяців.

Читайте в попередньому дайджесті: кометний перехоплювач ESA, китайська космічна електростанція та патч для Ingenuity

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine