Мільйони галактик і сотні гравітаційних лінз: перші дані телескопа Euclid

Європейська космічна агенція (ESA) опублікувала перший набір даних, зібраних телескопом Euclid. Вони містять зображення трьох ділянок неба, на яких можна побачити безліч тисяч галактик.

26 мільйонів галактик

Телескоп Euclid був запущений у липні 2023 року. Основне завдання апарата полягає у вивченні таємничої темної матерії та темної енергії — невидимих сил, які, за словами вчених, становлять 95% відомого нам Всесвіту. Для цього Euclid здійснює високоточні вимірювання червоних зміщень галактик, розташованих у радіусі до 10 млрд світлових років від Чумацького Шляху.

Положення трьох ділянок неба, зазнімкованих телескопом Euclid.  Джерело: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA; ESA/Gaia/DPAC; ESA/Planck Collaboration

19 березня 2025 року ESA опублікувала першу партію даних, зібраних Euclid, включно з трьома мозаїками ділянок неба, у яких він проводитиме свої найглибші дослідження. Усього за тиждень спостережень кожної з них, Euclid уже виявив 26 мільйонів галактик різних форм і розмірів, які є частиною гігантської космічної павутини. Найдальші з них перебувають на відстані до 10,5 млрд світлових років від Землі.

Фрагмент однієї з ділянок неба, зазнімкованих телескопом Euclid. Джерело: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, image processing by J.-C. Cuillandre, E. Bertin, G. Anselmi

Опубліковані ESA зображення охоплюють 63 квадратних градуси неба, що еквівалентно площі більш ніж 300 повних Місяців. Але це лише початок. У найближчі роки Euclid виконає безліч спостережень як цих трьох регіонів, так і інших ділянок неба, що дозволить знайти ще більше далеких галактик. Загалом, до моменту завершення своєї роботи телескоп складе атлас, що покриває 14 тисяч квадратних градусів — третину всього неба.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Штучний інтелект поспішає на допомогу

За розрахунками фахівців місії, протягом шести років Euclid отримає зображення понад 1,5 млрд галактик і щодня відправлятиме близько 100 Гб інформації на Землю. Такий вражаюче великий масив даних створює неймовірні можливості для відкриттів, але й величезні проблеми, коли йдеться про його аналіз і каталогізацію галактик.

Вибірка гравітаційних лінз, виявлених на знімках телескопа Euclid.  Джерело: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, image processing by M. Walmsley, M. Huertas-Company, J.-C. Cuillandre

Щоб розв’язати цю проблему, астрономи застосують комбінацію з алгоритмів штучного інтелекту (ШІ) і тисяч добровольців та експертів цивільної науки, які допоможуть натренувати їх. Перший реліз даних Euclid підтверджує перспективність такого підходу. Він містить інформацію з 500 кандидатів у сильні гравітаційні лінзи, які були виявлені ШІ, після чого дані про них були перевірені ще раз людьми.

У даних Euclid також міститься докладний каталог з більш ніж 380 тисяч галактик, які були класифіковані за такими ознаками, як спіральні рукави, перетинки та приливні хвости, що свідчать про минулі злиття. Каталог був створений алгоритмом штучного інтелекту Zoobot. Минулого року під час інтенсивної місячної кампанії 9976 добровольців навчали Zoobot розпізнавати особливості галактик шляхом класифікації зображень Euclid.

Деякі з галактик зазнімкованих телескопом Euclid. Джерело: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, image processing by M. Walmsley, M. Huertas-Company, J.-C. Cuillandre

380 тисяч — це лише 0,4 % від загальної кількості галактик з подібною роздільною здатністю, які, як очікується, будуть досліджені за час роботи Euclid. В остаточному каталозі буде представлено детальну морфологію, щонайменше, на порядок більшої кількості галактик, ніж будь-коли спостерігалося раніше. Вона допоможе вченим відповісти на такі питання, як походження формування спіральних рукавів і зростання надмасивних чорних дір.

За матеріалами ESA

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів