Мільйони зачарованих поглядів: як спостерігали повне сонячне затемнення 2024 року

8 квітня 2024 року Місяць прикрив собою Сонце, від чого гігантська тінь впала на Землю під час повного сонячного затемнення. За цією подією захоплено спостерігала мільйонна аудиторія. Часткове затемнення було видиме по всій Північній і Центральній Америці, а повне — лише у вузькій 185-кілометровій смузі та простягнулося на відстань 10 тис. км.  

NASA
Астронавти NASA Стівен Боуен, Френк Рубіо, Воррен Гобург і Султан Алнеяді у спеціальних окулярах напередодні сонячного затемнення. Авторство зображення: NASA/Aubrey Gemignani

Шлях повного затемнення перетнув чотири штати Мексики, а потім пройшов через 15 штатів США та сім канадських провінцій. За даними NASA, в зоні, де спостерігалося повне сонячне затемнення, проживає близько 31,6 млн людей. Але це не враховуючи туристів, що з’їхалися з усіх куточків земної кулі, щоб насолодитися дивовижною астрономічною подією.

Тривалість повного затемнення була різною в різних регіонах. Найбільше пощастило мешканцям Мексики, а точніше — містянам Торреона, адже там Місяць закрив Сонце на рекордні 4 хвилини 28 секунд. Над США та Канадою тривалість події скоротилась до 3–3,5 хвилин.

Першими закрите Сонце побачили мешканці містечка Масатлан у Мексиці приблизно о 10:21 ранку за місцевим часом (20:21 за Києвом). Тінь Місяця перетинала Землю приблизно 3 години 16 хвилин, перш ніж зникнути над Атлантичним океаном на північ від Азорських островів.

Загалом подія відбулась без серйозних проблем. Як повідомляють журналісти світових ЗМІ, що стали свідками сонячного затемнення, серед очевидців панувала чудова атмосфера і товариськість. У той час як люди були приємно вражені астрономічним явищем, воно дуже налякало деяких тварин у зоопарках. Як повідомляє Daily Mail, у зоопарку Далласа жирафи, зебри та страуси верещали, пищали та кидалися в укриття, коли небо раптово темнішало.

Варто також зазначити, що не в усіх регіонах, де падала тінь від Місяця, очевидці змогли побачити затемнення. На жаль, хмарна погода завадила насолодитися видовищем наживо, але все одно у піковий момент «день раптово перетворився на ніч».

Коли відбудеться наступне повне сонячне затемнення?

Наступне повне сонячне затемнення відбудеться 12 серпня 2026 року. Його буде видно з Гренландії, Ісландії, Атлантичного океану та Іспанії. Найдовше воно триватиме поблизу Ісландії, коли Місяць закриє Сонце на 2 хвилини 18 секунд.

Що стосується Північної Америки, то очевидці побачать його 30 березня 2033 року на Алясці. Після цього американські штати Монтана, Південна Дакота, Північна Дакота та деякі райони Канади зустрінуть астрономічну подію 23 серпня 2044 року. А вже через рік, 12 серпня 2045 року, повне сонячне затемнення буде видно в Каліфорнії, Неваді, Юті, Колорадо, Нью-Мексико, Оклахомі, Канзасі, Техасі, Арканзасі, Міссурі, Міссісіпі, Луїзіані, Алабамі, Джорджії та Флориді, а також в країнах Карибського басейну і Південної Америки.  

Найближче сонячне затемнення в Україні відбудеться менш ніж за рік — 29 березня 2025-го. Але це буде часткове затемнення з максимальною фазою перекриття сонячного диска в 11%. 12 серпня 2026 року вже буде видно часткові фази величиною близько 40%.

Щоб вам було зручно, ми розписали, коли й де відбудуться найдовші повні та кільцеподібні сонячні затемнення.

За матеріалами space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада