MeerKAT відкрив нову гігантську радіогалактику

Радіогалактики — це дивовижні зоряні системи, які оточені гігантськими газопиловими хмарами, активними у певних діапазонах. Нещодавно південноафриканський телескоп MeerKAT відкрив нового представника цього класу космічних об’єктів.

Радіотелескоп MeerKAT
Радіотелескоп MeerKAT. Джерело: www.manchester.ac.uk

Про радіогалактики

Міжнародна команда астрономів використовувала радіотелескоп MeerKAT для дослідження гігантських радіогалактик у межах проєкту Cosmological Evolution Survey (COSMOS). Вони знайшли нову гігантську радіогалактику, про яку раніше не повідомлялося. Знахідка була представлена в науковій статті, опублікованій 11 листопада на сервері препринтів arXiv.

Так звані гігантські радіогалактики (GRG) — це радіогалактики, загальна прогнозована лінійна довжина яких перевищує щонайменше 2,3 млн світлових років. Це рідкісні об’єкти, які ростуть зазвичай у середовищах низької густини, й у них спостерігаються струмені та частинки плазми, що випромінює синхротрони. GRG важливі для астрономів у вивченні формування та еволюції джерел радіовипромінювання.

Відкриття нової радіогалактики

Радіоінтерферометр MeerKAT, розташований у Південній Африці, є чудовим інструментом для вивчення GRG на високих частотах (близько 1,0 ГГц). Саме тому група астрономів на чолі з Кетлін Чарльтон з Кейптаунського університету в Південній Африці використала MeerKAT для перевірки відомих GRG у полі COSMOS. Дослідження проводилося у межах Міжнародного ГГц-рівневого дослідження позагалактичного простору (MIGHTEE) з допомогою телескопа MeerKAT.

«Ми представили просторово-розв’язані карти спектрального індексу і віку трьох GRG в межах поля COSMOS, використовуючи дані MIGHTEE L-діапазону і нові спостереження MeerKAT UHF-діапазону», — пишуть дослідники у статті.

Команда Чарльтон досліджувала три гігантські радіогалактики за допомогою телескопа MeerKAT. Одна з них виявилася ідентифікованою вперше й отримала позначення MGTC J100022.85+031520.4.

Параметри нововідкритої галактики

Згідно з дослідженням, MGTC J100022.85+031520.4 розташована в еліптичній галактиці SDSS J100022.85+031520 з червоним зміщенням приблизно 0,1034. Прогнозований лінійний розмір нової GRG становить приблизно 4,2 млн світлових років, маса — 93 трлн сонячних, а сумарна потужність — 597 ЗВт/Гц на частоті 1284 МГц.

Зібрані дані вказують на те, що MGTC J100022.85+031520.4 має динамічний вік близько одного мільярда років, а її джет має потужність на рівні одного мільйона квантів.

Спостереження показали, що MGTC J100022.85+031520.4 є центральною галактикою і найяскравішою кластерною галактикою (BCG) у скупченні галактик WHL J100022.9+031521. Таким чином, вона є однією з лише 4% GRG, про які відомо, що вони перебувають у кластерному оточенні.

Підсумовуючи результати, автори статті зазначили, що розташування MGTC J100022.85+031520.4 в центрі скупчення і спостережувана вигнута морфологія у верхній частинці дозволяє припустити, що вона має схожі властивості з галактиками, в яких є ширококутні хвостові радіоджерела (WAT).

Загалом WAT є потужними й часто розташовані в центрах скупчень галактик, де внутрішньокластерний тиск середовища може вигинати пелюстки у характерну S-подібну форму.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа