Генеральний директор SpaceX Ілон Маск давно мріє про міжпланетні польоти, першою зупинкою з яких буде Марс і побудова колонії на цій планеті. Його амбіційний план передбачає переселення близько мільйона людей на Червону планету до 2050 року за допомогою гігантської ракети Starship. На думку Маска, це допоможе забезпечити довгострокове виживання людства.
Однак не всі поділяють цей оптимізм. У книзі «A City on Mars: Can We Settle Space, Should We Settle Space, and Have We Really Thought This Throug» 2023 року біологиня Келлі Вайнерсміт і художник Зак Вайнерсміт стверджують, що подібна колонізація може стати гуманітарною катастрофою. Вони наголошують, що Марс — це надзвичайно складне та небезпечне місце для життя.
Основні ризики
Келлі Вайнерсміт зазначає, що без ретельної підготовки колонізація може обернутися катастрофою. Наприклад, невідомо, чи зможуть люди народжувати дітей в умовах марсіанської радіації та низької гравітації (всього 38% від земної). Це створює ризики для здоров’я матерів і новонароджених, включно з підвищеною ймовірністю раку та інших ускладнень.
За словами авторів, більшість сучасних досліджень стосується короткострокових перебувань у космосі, тоді як довготривалі експерименти з виживання в умовах, схожих на марсіанські, практично не проводилися.
Сумнівна перспектива колонізації Марса
План Маска передбачає величезні витрати, які можуть бути непосильними навіть для найбагатших людей світу. Крім того, критики зазначають, що замість розв’язання глобальних проблем на Землі, таких як кліматична криза, Маск витрачає ресурси на проєкти, які поки що мають сумнівну перспективу.
Колишній президент США Барак Обама теж ставиться скептично до ідеї колонізації Марса. Під час одного з виступів він зазначив, що навіть після ядерної війни Земля залишиться більш придатною для життя, ніж Марс.
Альтернатива колонізації
Попри це, автори книги визнають, що Марс може стати чудовим полігоном для наукових досліджень. Висадка людей на Червону планету, проведення експериментів і повернення на Землю — реалістична мета, яка може бути досягнута вже за нашого життя. Проте створення постійної колонії, за їхніми словами, має бути поступовим процесом, який триватиме кілька поколінь.
Амбіції Маска про міжпланетне майбутнє справді захоплюють. Але ці плани супроводжуються величезними ризиками. Наразі Марс постає більше як виклик для науковців та інженерів, тому поки що це не найпривітніше місце для наступного дому людства.
«Марс — точно не для людей зі слабкими нервами», — самокритично зазначає Маск, додаючи, що шлях до марсіанської колонії буде важким, але потенційно славним.
Раніше ми повідомляли про те, що астронавт вважає жахливою ідею побудови колонії на Марсі.
За матеріалами CNN