Марс впливає на циркуляцію води в океанах Землі

Вчені висловили припущення, що резонансна взаємодія гравітаційних полів Марса та Землі може спричинити появу на дні океанів нашої планети гігантських вихорів. Вони можуть впливати на клімат і виявитися важливими в умовах глобального потепління.

Марс може викликати гігантські вихори на дні океану
Марс може викликати гігантські вихори на дні океану. Джерело: www.worldatlas.com

Марс впливає на океани Землі

Максимальна відстань, на яку Марс зближується із нашою планетою, становить 140 млн км. Тому зазвичай усі панічні історії, які розганяються під час протистоянь із ним, ніби він якось вплине на життя на Землі, — нісенітниця. Але у новій роботі науковців Сіднейського університету, опублікованій у Nature Communications, йдеться про те, що це не завжди так.

Конкретно мова про гравітаційний резонанс — явище, за якого сили тяжіння двох планет за певних вдалих обставин можуть накладатися одна на одну так, що спричиняють великий вплив на те, що на них відбувається.

Зокрема, це впливає на процеси у земних океанах. На їхньому дні утворюються гігантські вихори, які сприяють перемішуванню води. Взаємодія Землі та Марса має періодичність у 2,4 млн років і, як вважають автори дослідження, це може суттєво змінювати клімат на нашій планеті.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 (176) 2020

До товару

Зв’язок із глобальним потеплінням

Гігантські вири на дні Світового океану побачити неможливо, однак їхню дію видно за розташуванням відкладень на дні. Вченим дуже допомагають у цьому супутникові знімки, проте вони доступні тільки кілька останніх десятиліть, а процеси ці значно глобальніші. Тож дослідники залучили дані з кернів, відібраних із дна.

Усе це дуже важливо з огляду на можливі наслідки глобального потепління. Критична система течій Атлантичного океану демонструє ранні ознаки колапсу, що викликає занепокоєння науковців. Автори припускають, що, можливо, ці вихори можуть навіть допомогти пом’якшити деякі наслідки потенційного руйнування Атлантичної меридіональної перекидної циркуляції (AMOC), важливої системи течій, яка працює як величезний конвеєр, що транспортує теплу воду з тропіків до далекої Північної Атлантики.

Є побоювання, що зупинка AMOC означатиме, що багаті на кисень поверхневі води більше не змішуватимуться з більш глибокими водами, що призведе до застійного океану, в основному позбавленого життя. І саме вихори, викликані взаємодією з Марсом, здатні в критичній ситуації впоратися з цією проблемою, тож наслідки можуть не бути такими жахливими.

Зрештою, в минулому нашої планети вже були періоди, коли Світовий океан нагрівався значно сильніше, ніж зараз. Але глобальною кризою це не обернулося. Можливо, зараз вчені тільки підходять до розв’язання цієї проблеми.

За матеріалами edition.cnn.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів