Просто про складне | Чи справді існує глобальне потепління

Вчені лякають людство глобальним потеплінням і змінами клімату, спричиненими техногенною діяльністю. Проте багато хто їм не вірить або каже, що це — природний процес. Тож розберімося, що насправді відбувається і як це може вплинути на нас.

Чи існує глобальне потепління
Чи існує глобальне потепління?

1. Що таке глобальне потепління?

Глобальне потепління — це поступове збільшення середньодобової температури на Землі. Тобто йдеться не про те, що в якийсь день або тиждень стає спекотніше, а про те, що якщо для кожного дня у році виміряти температуру вдень і вночі й вивести середню, то у масштабі десятиліть ця величина буде зростати.

Це не означає, що протягом року не може стати прохолодніше, а десь в окремих районах не настануть люті морози. Йдеться про усереднену температуру по всій планеті. Тому наші власні відчуття за певний період часу можуть із висновками вчених не збігатися.

2. Чому ми впевнені, що Земля дійсно нагрівається?

Через те, що температура води та повітря весь час змінюється, а підвищення її середнього показника відбувається надзвичайно повільно, відчути потепління на власному досвіді достатньо важко. Та якщо записувати показники термометра щодня у різних містах протягом десятків років, воно стає очевидним.

Метеорологи помітили це ще у XIX столітті, проте тоді ця тенденція була незначною. Але вже з 1901 по 2012 рік середня температура на Землі підвищилася майже на 1°С. І заміри показують, що ця величина продовжує зростати.

3. Як пов’язане глобальне потепління та зміни клімату?

Термін «глобальне потепління» часто вживають разом зі словосполученням «зміни клімату». Це різні, хоч і пов’язані поняття. Клімат на певній території — це не лише температура, яка змінюється протягом року, але й кількість опадів і вітри, що дмуть переважно у певному напрямку.

Нагрівання повітря, суходолу та океану впливають на клімат певної території дуже складним чином. Наприклад, нерівномірний нагрів поверхні Землі викликає нагрівання повітря над її теплішими ділянками, як наслідок — в атмосфері виникають зони підвищеного та зниженого тиску, а це спричиняє появу вітрів.

Своєю чергою, нагрів океану викликає посилення інтенсивності випаровування води, появу потужніших хвиль. Теплова енергія пари в атмосфері призводить до виникнення штормів і ураганів, що стають частішими з підвищенням температури.

4. Що викликає глобальне потепління?

Попри те, що вчені спостерігають за глобальним потеплінням уже багато десятиліть, точно вказати його причини вони не можуть. Два головних фактори, які можуть бути за нього відповідальними — діяльність людини, насамперед спалення викопного палива для видобування енергії, та глобальні природні процеси на кшталт зміни кута нахилу земної осі.

Фахівці більш-менш згодні з тим, що свій вплив чинять обидві групи факторів, а ось щодо того, в якій пропорції вони відповідальні за глобальне потепління, думки розходяться. Причина цього — недостатня вивченість клімату на великих відтинках часу. Вчені просто не знають, наскільки сучасні зміни відрізняються від того, що відбувалося у масштабах тисячоліть.

5. Чим глобальне потепління загрожує людству?

Природні чи штучні, зміни клімату можуть сильно вплинути на наше життя. Навіть просто аномально спекотна погода здатна викликати підвищену смертність серед людей із серцево-судинними захворюваннями.

Ще катастрофічнішим буде зростання сили ураганів, яке стане наслідком додаткового нагріву води в океані. Тут число жертв стихії може сягнути десятків тисяч осіб на рік.

Нарешті, глобальне потепління може сильно вплинути на сільське господарство, перетворивши регіони, що зараз є головними постачальниками сільськогосподарської продукції, на напівпустелі та пустелі, не здатні прогодувати самих себе.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine