Mars Express зазнімкував «святковий» краєвид на південному полюсі Марса

З нагоди прийдешніх зимових свят група супроводу місії Mars Express опублікувала нову серію зображень. На них можна побачити ділянку поверхні у південному полярному регіоні Марса.

Весна на південному полюсі Марса

Може здатися, що перед нами типова марсіанська зима. Але насправді знімок був зроблений, коли в цьому регіоні вже настала весна. На це вказують темні дюни, що проглядають крізь іній та вільні від льоду вершини. Погляд також приковують два великі кратери, на дні яких чергуються шари водяного льоду та дрібних осадових порід. Подібні шаруваті відкладення також помітні на іржаво-червоному гребені, що з’єднує дві ударні формації.

Ділянка поверхні у південному полярному регіоні Марса (фото Mars Express). Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

Варто мати на увазі, що видимі на знімках лід та іній, переважно, все ж таки складаються не з замерзлої води, а з замерзлого вуглекислого газу (сухого льоду). Під час зими від 12% до 16% марсіанської атмосфери зберігається на полюсах. Коли навесні сухий лід починає сублімувати, це призводить до утворення сильних вітрів, які є невіддільною частиною марсіанського кліматичного циклу.

Топографічна карта ділянки марсіанської поверхні, зазнімкованої Mars Express. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

Що ж до звичного нам водяного льоду, то основна його маса знаходиться не на поверхні, а прихована під нею. Його поклади, що чергуються із шарами пилу та піску, йдуть на сотні метрів углиб Марса.

Вулканічні дюни, гейзери та хмари

Характерні темні дюни складаються із піску вулканічного походження. Його джерелом є гігантські відкладення, залишені після давніх вивержень. Вони легко еродуються і потім розносяться вітром по всьому Марсу.

Ділянка поверхні у південному полярному регіоні Марса (фото Mars Express). Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

Також ми можемо побачити окремі темні плями. Вони виникають, коли струмені вуглекислого газу, що утворюються в результаті сублімації сухого льоду, прориваються нагору, у вигляді гейзероподібних фонтанів темного пилу. Він потім осідає у створених подібними виверженнями круглих ямах. Ці процеси змінюють зовнішній вигляд полярних областей Марса.

Ділянка поверхні у південному полярному регіоні Марса (фото Mars Express). Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

На знімок Mars Express потрапили й хмари, що надають пейзажу додаткової атмосферності. Хмари у південному полярному регіоні часто містять водяний лід, і на їхню траєкторію впливає топографія місцевості.

Раніше ми розповідали про те, як Mars Express зафільмував орбітальний танець Фобоса та Деймоса.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine