Апарат Mars Express встановив неймовірний рекорд

Коли зонд досліджує поверхню Марса, він не надсилає дані прямо на Землю. Це неможливо з двох причин. По-перше, для цього знадобилася б велика потужна антена, додавати яку було б громіздко та дорого. По-друге, через обертання Землі та Марса дуже важко налаштувати точне позиціювання, яке б постійно збивалось.

Mars Express
Mars Express в уявленні художника. Космічний апарат вирушив із Землі до Марса 2 червня 2003 року. Він досяг місця призначення після шестимісячної подорожі та досліджує планету з початку 2004 року. Фото: ESA

Для передачі даних з поверхні використовується мережа марсіанських орбітальних апаратів, які збирають дані з марсоходів та посадкових модулів, а далі передають їх на Землю. Ці орбітальні космічні апарати входять у мережу Mars Relay Network. Вони виконують ретрансляційні обов’язки на додаток до своїх наукових функцій у спостереженні за поверхнею Червоної планети. Нещодавно один із цих орбітальних апаратів, Mars Express Європейського космічного агентства (ESA), встановив новий рекорд із передачі даних із семи різних місій на поверхні Марса.

З моменту свого прибуття на Марс, у грудні 2003 року, Mars Express передав дані шести наземних місій NASA (чотирьох марсоходів і двох посадкових апаратів), а також ще одного китайського ровера.

«Ми пишаємося тим, що Mars Express відіграє важливу роль у мережі ретрансляції даних упродовж багатьох років і підтримує стільки наземних засобів. Ця мережа буде життєво важливою для підтримки майбутніх місій на Червону планету, наприклад, таких як кампанія Mars Sample Return», — сказав Джеймс Годфрі, менеджер з експлуатації космічного корабля Mars Express у центрі управління місією ESA ESOC.

Життєво важливий зв’язок

Космічні кораблі, що працюють на Марсі, спроєктовані таким чином, щоб вони могли взаємодіяти з їхнім радіозв’язком, тому наземні місії та орбітальні апарати, побудовані різними агентствами, можуть спілкуватися один з одним. Такий рівень міжнародної співпраці означає, що дані з марсіанських роботів можуть передаватись найближчому орбітальному апарату, навіть якщо він з іншої країни.

Mars Express передав дані невеликих марсоходів NASA Spirit і Opportunity, які досліджували геологію Марса, посадкових апаратів Phoenix і InSight, а також роверів Curiosity і Perseverance. Минулого року Mars Express також провів випробування зв’язку з китайським марсоходом «Чжужун», випробовуючи нову техніку одностороннього або двостороннього надсилання даних.

Раніше ми повідомляли про те, як Mars Express зазнімкував орбітальний танець Фобоса та Деймоса.

За матеріалами ESA

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine