Група супроводу місії Mars Express опублікувала серію зображень однієї з ділянок марсіанської поверхні. На них зображений безіменний кратер, який зовні чимось нагадує людське око.
«Око» Марсу
Знімок «ока» був зроблений Mars Express 25 квітня 2022 року. Ударна формація має діаметр близько 30 км. Вона знаходиться в регіоні Aonia Terra — нагір’я, розташованому в південній півкулі Червоної планети.
Кратер лежить серед мережі звивистих каналів. Очевидно, це висохлі річища стародавніх марсіанських річок. Вчені вважають, що 3,5 — 4 млрд років тому ними текла вода. У деяких місцях канали навіть височіють над навколишньою землею. Напевно, це пов’язано з тим, що осілі на їхньому дні відкладення виявилися більш стійкими до ерозії, ніж поверхня, яка їх оточує. Можливо, їх наповнила лава.
У будь-якому випадку завдяки темному матеріалу, який частково їх заповнив, деякі з цих стародавніх річищ нагадують вени, що надає кратеру ще більшу подібність з оком.
Кольори Марсу
Знімок Mars Express також демонструє різноманітну колірну гаму поверхні навколо кратера. Це свідчить про те, що вона складена з різних порід. На південь від вирви поверхня має теплий червоний колір, який поступово переходить у темніший коричнево-сірий. У цьому регіоні видно багато пагорбів, які нагадують кам’яні вежі із пласкими верхівками. Вони утворюються, коли земля поступово стирається водою, вітром чи льодом.
Всередині самого кратера можна побачити темне дюнне поле, а також велику кількість різних пагорбів, що свідчать про скупчення осадкових матеріалів. На північ від ударної формації поверхня світліша та гладкіша. Краї кратера та каналів здаються менш вираженими.
Що стосується самого регіону Aonia Terra, то він є домом для кількох дуже величних кратерів. Найближчим із них, по відношенню до «ока», є 200-кілометровий кратер Лоуелл. Вважається, що він утворився майже 4 млрд років тому, в епоху «важкого пізнього бомбардування», коли велика кількість астероїдів врізалася у внутрішні планети Сонячної системи.
Раніше ми розповідали, як Mars Express зазнімкував «область мозку» на Марсі.
За матеріалами https://www.esa.int
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine