Група супроводу місії Mars Express опублікувала нову серію зображень марсіанської поверхні. Вони демонструють стародавній регіон у південній півкулі планети, відомий під назвою Terra Sirenum.
Вітрова ерозія
Terra Sirenum є широким нагір’ям, розташованим між екваторіальними та полярними широтами. Основне зображення Mars Express демонструє одну з його ділянок, де домінує великий кратер. Його діаметр складає близько 70 км.
Усередині кратера можна знайти сліди вітрової ерозії. Так, у його нижній частині видно характерні нерівності, відомі як ярданги. Вони сформувалися під впливом марсіанського вітру. Щодо темної плями, то це пісок, який також був нанесений вітром.
Сліди льоду та води
Усередині великого кратера розташований менший кратер діаметром близько 70 км. Його структура, а також контури меншої ударної формації, розташованої по сусідству, говорять про те, що в момент їх утворення цей регіон міг бути покритий льодом або водою. На це вказують сліди на їхній поверхні та осадові відкладення. Швидше за все вони були залишені льодовиками, що складалися із суміші льоду та кам’яних уламків.
На головному знімку Mars Express можна побачити велику долину шириною до 1,8 км (ліва частина зображення). Вважається, що це канал стоку води, який утворився в результаті танення льоду в розташованій неподалік низині. У правій частині зображення можна побачити сітку із дрібніших долин, які також мають водне походження.
Стародавні розломи та лава
Окрім слідів льоду та води, на знімках зображені наслідки минулої геологічної активності Червоної планети. Паралельно великій долині у нижньому лівому куті головного зображення тягнеться розлом. Він утворився внаслідок розриву марсіанської кори, викликаного її тектонічним напруженням.
Лава також залишила свої сліди у цьому регіоні. Зокрема, колись вона заповнила дно кратера у правій верхній частині основного зображення. А розташована нижче і правіше сітка гребенів, утворилася, як наслідок стиснення лавового поля тектонічними силами.
За матеріалами https://www.esa.int
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine