Майбутнє Сонця: астрономи вперше роздивилися поверхню червоного гіганта

Астрономи вперше отримали зображення відмінної від Сонця зорі з достатньою деталізацією, щоб простежити рух газу на її поверхні. Воно було отримано за допомогою комплексу радіотелескопів ALMA.

Зображення зорі R Золотої Риби, отримане комплексом радіотелескопів ALMA. Джерело: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/W. Vlemmings et al.

Зорі виробляють енергію у своїх ядрах шляхом ядерного синтезу. Ця енергія може виноситися до поверхні зорі у величезних гарячих бульбашках газу, які потім остигають і тонуть — як у лава-лампі. Подібний перемішувальний рух, відомий як конвекція, розподіляє важкі елементи, що утворилися в ядрі, такі як вуглець і азот, по всій зорі. Також вважається, що він відповідальний за зоряні вітри, які розносять ці елементи космосом, де вони потім стають частиною нових зір і планет.

Ще донедавна конвективні рухи ніколи детально не відстежувалися в інших зорях, крім Сонця. Але все змінилося завдяки ALMA. Можливості комплексу дозволили астрономам отримати детальні зображення зорі R Золотої риби, на яких можна побачити конвективні гранули на її поверхні.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №4 2021 (185)

До товару

Область неба навколо зорі R Золотої Риби. Джерело: ESO

R Золотої риби — це пульсуючий червоний гігант, розташований на відстані близько 180 світлових років від Землі. Його діаметр приблизно в 350 разів перевищує діаметр Сонця. Великі розміри та близькість до Землі роблять цю зорю ідеальною ціллю для детальних спостережень. Крім того, її маса схожа з масою Сонця. А це означає, що R Золотої риби, найімовірніше, дуже схожа на те, який вигляд матиме наше Сонце через п’ять мільярдів років, коли воно теж стане червоним гігантом.

Знімки зорі R Золотої Риби, зроблені комплексом радіотелескопів ALMA. Джерело: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/W. Vlemmings et al.

ALMA вивчив R Золотої риби в липні та серпні 2023 року. На отриманих зображеннях видно, як гігантські гарячі бульбашки газу, що в 75 разів перевищують розміри Сонця, з’являються на поверхні й потім опускаються назад у надра зорі. Гранули R Золотої риби рухаються з місячним циклом. Це швидше, ніж очікували вчені, виходячи з того, як працює конвекція на Сонці.

Поки що дослідники не знають, у чому причина такої відмінності. Можливо, що конвекція змінюється в міру старіння зорі. Відповідь на це питання можуть дати додаткові спостереження R Золотої риби та інших червоних гігантів.

Ви також можете почитати нашу добірку цікавих фактів про червоного гіганта Бетельгейзе, який дав назву фільму «Бітлджюс».

За матеріалами Almaobservatory

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів