Минулого тижня в прокат вийшов «Бітлджюс Бітлджюс» — сиквел культового комедійного фільму жахів 1988 року. Уже зараз його можна назвати успіхом. Тільки у США картина Тіма Бертона зібрала 110 млн доларів за перший вікенд прокату. Це більше, ніж загальні збори оригіналу.
Назва «Бітлджюс» є прикладом вельми цікавої гри слів. Річ у тім, що справжнє ім’я головного героя картини збігається з назвою зорі Бетельгейзе. В англійській мові існує цілих чотири варіанти її транскрипції. Творці обрали як назву фільму варіант «Бітлджюс», який співзвучний з Beetlejuice («Жучиний сік»).
Тож з нагоди виходу нового «Бітлджюса» редакція Universe Space Tech підготувала добірку цікавих фактів про зорю, яка подарувала йому свою назву.
Бетельгейзе одна з найяскравіших зір на земному небі
Бетельгейзе є напівправильною змінною зорею. Це означає, що її яскравість на небі змінюється, при цьому форми кривої блиску можуть сильно відрізнятися в кожному циклі. У випадку з Бетельгейзе, її яскравість коливається в діапазоні від 0,0 до 1,6 зоряної величини. Якщо рахувати за середнім значенням в 0,5, вона входить у десятку найяскравіших зір на земному небі.
Знайти Бетельгейзе досить просто. Це червоно-помаранчева цятка, яка розташована в лівому верхньому кутку фігури мисливця Оріона (або в нижньому правому, якщо дивитися з південної півкулі) — одного з найвідоміших астеризмів на земному небі, який дав назву однойменному сузір’ю. Бетельгейзе можна побачити практично з усієї території Землі, за винятком Антарктиди.
Цікаво, що астрономи досі не можуть визначити точну відстань до Бетельгейзе. За найпоширенішими оцінками, вона лежить у діапазоні від 400 до 600 світлових років від Землі. Отже, Бетельгейзе є не просто однією з найяскравіших зір, а й однією з найдальших зір Чумацького Шляху, які можна побачити неозброєним оком на земному небі.
Бетельгейзе в сотні разів більша за Сонце
Бетельгейзе не тільки одна з найяскравіших, але також і одна з найбільших відомих нам зір. За різними оцінками, її радіус перевершує радіус Сонця від 600 до 800 разів. Якщо помістити Бетельгейзе в центр Сонячної системи, то за мінімального передбачуваного розміру вона заповнить орбіту Марса, а за максимального — досягне орбіти Юпітера. Не дивно, що Бетельгейзе стала першою після Сонця зорею, у якої астрономи зуміли отримати зображення диска і плям на ньому.
Настільки величезні розміри пояснюються тим, що Бетельгейзе являє собою червоний надгігант. Попри те, що вік зорі навряд чи перевищує кілька десятків мільйонів років, вона вже спалила запаси водневого пального, що призвело до її стрімкого розширення. Процес цієї «зоряної агонії» супроводжується викидом великої кількості речовини в навколишній простір.
Загадка кольору Бетельгейзе
Бетельгейзе відома своїм характерним червонуватим кольором, який відзначав ще Птолемей, що жив у II столітті н. е.. Однак зроблені всього за три століття до цього записи китайських астрономів наводять Бетельгейзе як приклад зорі жовтого кольору. Крім того, давньоримський астроном Гай Юлій Гігін, який жив у I столітті до н. е., згадував, що «зоря в правому плечі Оріона» має колір, подібний до Сатурна. А він, як відомо — жовтий.
Якщо не йдеться про якусь помилку або неправильний переклад, це означає, що перетворення Бетельгейзе на червоного гіганта відбулося приблизно 2 тисячі років тому, а маса світила зараз становить близько 14 сонячних. Це дуже важливі відомості для астрономів, оскільки вони дають змогу оцінити термін життя зорі, що залишився.
«Велике потемніння» Бетельгейзе
Якщо зміна кольору Бетельгейзе 2 тисячі років тому є предметом дискусій, то її т. зв. «велике потемніння» ми зовсім недавно могли спостерігати в режимі реального часу. Воно тривало з 2019 по 2020 рік. За цей час видима зоряна величина Бетельгейзе зменшилася з 0,5 до 1,5 і вона випала з двадцятки найяскравіших зір на земному небі. Деякі видання серйозно писали, що Бетельгейзе ось-ось вибухне.
Звісно, жодного вибуху не сталося. У лютому 2020 року Бетельгейзе перестала тьмяніти й потім відновила звичну яскравість. Але що спричинило її «Велике потемніння»?
Астрономи запропонували два основних пояснення феномена — виникнення гігантських зоряних плям або пилові хмари. Дані, отримані під час подальших спостережень, у яких, зокрема, брав участь і телескоп Hubble, свідчать, що обидві гіпотези були до певної міри правильні. Астрономи з’ясували, що все почалося з охолодження однієї з ділянок поверхні Бетельгейзе. Це призвело до того, що викинутий зорею газ сконденсувався в пил. Він частково затулив зорю, що призвело до її видимого потьмяніння.
Бетельгейзе підозрюють у канібалізмі
Бетельгейзе є самотньою зорею. У неї немає жодних відомих компаньйонів — і це одна з основних причин, чому астрономам досі досить складно оцінити її масу. Утім, не виключено, що в минулому система була подвійною. Просто Бетельгейзе «з’їла» свого сусіда.
На це вказує те, що швидкість обертання Бетельгейзе навколо своєї осі набагато більша, ніж у типових червоних надгігантів. Деякі астрономи пояснюють це тим, що в міру старіння та розширення Бетельгейзе поглинула сусідню зорю. Це збільшило швидкість її обертання і призвело до «омолодження». Якщо це так, то Бетельгейзе старша, ніж вважають учені.
Коли Бетельгейзе вибухне
Чи з’їла Бетельгейзе свого сусіда і, чи міняла нещодавно колір — це не просто абстрактні питання для вчених. Від відповідей на них безпосередньо залежить відповідь на інше запитання, яке ставлять навіть ті, хто не особливо цікавиться астрономією: коли саме Бетельгейзе вибухне?
Те, що в майбутньому Бетельгейзе колапсує з утворенням наднової, не ставить під сумнів практично ніхто з представників наукової спільноти. Одразу варто сказати, що через віддаленість зорі, ця подія не становить загрози для нашої планети. Зате вона подарує їй вельми ефектне небесне видовище. За деякими оцінками, на піку блиск наднової зрівняється з блиском повного Місяця і її можна буде побачити навіть удень. Не дивно, що всякі псевдонаукові видання дуже люблять писати про швидкий вибух Бетельгейзе, який ось-ось відбудеться.
Як завжди, реальність набагато складніша. Час, що залишився до вибуху Бетельгейзе, залежить від безлічі факторів, головними з яких є її маса і час, що минув після перетворення на червоного гіганта. Якщо дані, що це сталося зовсім недавно, вірні, то нам доведеться чекати перетворення Бетельгейзе на наднову ще цілий мільйон років.
Звичайно, існують і інші оцінки — добре, що багато фізичних параметрів зорі досі визначено зі значним ступенем похибки. Але все ж, зараз більшість учених вважають, що протягом щонайменше найближчих ста тисяч років Бетельгейзе точно не перетвориться на наднову. А це означає, що у Голлівуду в запасі ще багато часу для фільмування нових фільмів про Бітлджюса.