LRO зазнімкував зсув Південного масиву

У грудні 1972 року до Місяця вирушила остання на сьогодні пілотована експедиція Apollo 17. Вона здійснила посадку в долині Таурус-Літтрів. Так називається утворення, що за формою нагадує затоку, у східній частині Моря Ясності. Ширина долини становить близько 7 км. З трьох боків вона оточена горами, висота яких сягає 2 км.

Місячний модуль Apollo 17 під час посадки в долину Таурус-Літтрів. Джерело: NASA

Долину Таурус-Літтрів обрали для посадки Apollo 17, зважаючи на припущення, що тут буде виявлено одночасно давніші та молодші геологічні зразки різного походження. Деякі кратери долини мали темне обрамлення, що свідчить про минулу вулканічну активність. Крім того, дно долини вкрите речовиною, доставленою туди зсувом. Він зійшов із розташованого неподалік гірського Південного масиву.

Долина Таурус-Літтрів. Стрілочка вказує на місце посадки Apollo 17. Джерело: NASA/GSFC/Arizona State University

За місячними масштабами Південний масив невеликий. Діаметр його основи становить 7 км, висота — 2,3 км. Проте він має досить багату геологічну історію. На представленому фото, зробленому станцією LRO, можна побачити північний схил масиву. На задньому плані розташований 3,6-кілометровий кратер Чин-Те.

Північний схил Південного масиву. Джерело: NASA/GSFC/Arizona State University

Під час експедицій Apollo в науковому середовищі домінувала версія, що зсув Південного масиву був викликаний уламками, викинутими з кратера Тихо, який знаходиться на відстані приблизно 2000 км. Вони вдарили по схилу Південного масиву, що призвело до скочування реголіту. Якщо вивчити знімок LRO, то на вершині масиву можна побачити характерні темні сліди. Прихильники ударної версії вважають, що це місце потрапляння уламків із кратера Тихо.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Долина Таурус-Літтрів. На задньому плані — Південний масив (фото експедиції Apollo 17). Джерело: NASA

Астронавти експедиції Apollo 17 взяли проби речовини з підніжжя долини Таурус-Літтрів. Аналіз показав, що зсув зійшов приблизно 109 млн років тому. Тривалий час ця цифра вважалася часом утворення кратера Тихо. Зі свого боку, кратер Тихо використовували як еталон для визначення віку інших місячних кратерів.

Експедиція Apoillo 17. Джерело: NASA

Але на 49-й Місячній і планетарній науковій конференції, що відбулася навесні цього року, було запропоновано альтернативну гіпотезу появи зсуву ґрунту, засновану на новому аналізі наявних даних. Згідно з нею, він стався через внутрішні тектонічні процеси, що викликали місяцетрус у цьому регіоні. При цьому не виключено, що зсувів насправді було два.

Створена LRO карта зсуву ґрунту з Південного масиву. Джерело: NASA/GSFC/Arizona State University

На створеній LRO карті Південного масиву, можна побачити, що зсув складається з двох викидів. Той, що знаходиться в правій частині менший, і має більш низьке альбедо. Передбачається, що це слід від старішого зсуву. Лівий викид більший і помітно яскравіший. Це свідчить про те, що він залишений свіжішим зсувом.

Якщо гіпотеза тектонічного походження зсувів Південного масиву підтвердиться, це означатиме, що ми не знаємо точного віку кратера Тихо. Це неминуче призведе до істотного перегляду використовуваних методик датування місячних кратерів.

За матеріалами http://lroc.sese.asu.edu

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів