У ніч з 14 на 15 серпня 2019 року детектори гравітаційно-хвильових обсерваторій LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) та Virgo зареєстрували нову подію, яка одержала позначення S190814bv. На думку вчених, виходячи з характеру гравітаційних хвиль, із ймовірністю 99%, вони були породжені злиттям нейтронної зорі та чорної діри зоряної маси.
Перша в історії реєстрація гравітаційних хвиль відбулася у вересні 2015 року. З того часу LIGO та Virgo відзначили кілька десятків подібних подій. Проте всі вони були викликані злиттями об’єктів однакового класу (переважно — чорних дір зоряної маси). Астрономам також вдавалося зареєструвати хвилі, які виникли внаслідок зіткнення двох нейтронних зір.
Тому 1908-14bv є важливою віхою в історії гравітаційно-хвильової астрономії. Це перший випадок, коли джерелом хвиль стало злиття двох різних об’єктів. Подія сталася в галактиці, розташованій на відстані 900 млн світлових років на межі сузір’їв Кита та Скульптора.
Варто відзначити ще одну важливу деталь. Подія 190814bv фактично стала першим прямим доказом існування у Всесвіті подвійних систем, складених з чорних дір та нейтронних зір. Безумовно, раніше астрономам були відомі гравітаційно пов’язані пари нейтронних зір чи чорних дір. Однак через труднощі виявлення, наявність «проміжних» варіантів, донедавна залишалося недоведеним. Таким чином, спостереження 190814bv можуть надати вченим неоціненну інформацію про те, як формуються подібні системи та про стан матерії всередині нейтронної зорі.
За матеріалами https://www.nationalgeographic.com