Лебедина пісня C/2024 G3 (ATLAS): «привид» комети прикрасив небо над Атакамою

Астрофотограф Юрій Білецький опублікував новий знімок комети C/2024 G3 (ATLAS), зроблений у пустелі Атакама. Попри те, що до моменту знімкування ядро крижаної гості вже розпалося, її «привид», як і раніше, прикрашав південне небо.

Комета C/2024 G3 (ATLAS) над пустелею Атакама. Джерело: Yuri Beletsky

C/2024 G3 (ATLAS) була відкрита у квітні 2024 року. Вона прибула з хмари Оорта: за розрахунками, востаннє комета побувала у внутрішній частині Сонячної системи 160 тисяч років тому. Через це довгий час вона залишалася темною конячкою для астрономів. Ніхто не міг передбачити напевно, як комета поведеться, коли наблизиться до Сонця.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Комета пройшла перигелій своєї орбіти 13 січня, пролетівши на відстані всього 13 млн км від Сонця (це в 3,5 раза ближче Меркурія). Після цього вона отримала величезний хвіст і прикрасила небо південної півкулі. C/2024 G3 (ATLAS) можна було легко побачити неозброєним оком, а фотографи зробили масу вельми ефектних знімків.

На жаль, як і багато інших комет, що наближаються до Сонця на таку невелику дистанцію, ядро C/2024 G3 (ATLAS) не витримало нагріву і супутніх йому процесів сублімації речовини та утворення газів. У проміжку між 18 і 19 січня «голова» комети різко потьмяніла, що свідчить про фрагментацію її ядра. Говорячи простіше, комета розпалася на безліч уламків.

Але, хоча C/2024 G3 (ATLAS) фактично припинила своє існування, її все ще можна побачити на небі, що й демонструє представлений знімок. Він був зроблений увечері 19 січня з території Паранальської обсерваторії. На ньому хвостата гостя межує з одним із допоміжних телескопів знаменитого Дуже Великого телескопа ESO.

Найімовірніше, у спостерігачів залишається ще кілька днів, протягом яких вони можуть спробувати знімкувати C/2024 G3 (ATLAS). Розпад ядра призвів до вивільнення великої кількості речовини, яка деякий час буде підтримувати її яскравість, завдяки чому ми все ще можемо спостерігати «привид» комети. Але з часом вона разом з уламками розсіється по орбіті, після чого C/2024 G3 (ATLAS) назавжди зникне.

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів