Аналіз даних, зібраних китайським марсоходом «Чжужун», дозволив виявити кілька шарів матеріалу, які розташовані під поверхнею рівнини Утопія. На думку вчених, вони залишилися після повеней, що відбувалися в цьому регіоні мільярди років тому.
Ровер «Чжужун» здійснив посадку на Червону планету у травні 2021 року. З того часу він проїхав понад 1100 метрів рівниною Утопія, вивчаючи навколишню місцевість і ґрунт. Наукове оснащення марсохода включає радар, що дозволяє картографувати шари, які лежать на глибині від 3 до 10 метрів. У «Чжужуна» також є пристрій, який може посилати низькочастотні радіохвилі на глибину до 100 метрів (правда його роздільна здатність набагато нижча, ніж у радара).
Під час вивчення зібраних цими пристроями даних, група дослідників з Китайської академії наук виявила щонайменше два шари матеріалу, розташованих під поверхнею рівнини Утопія. Перший знаходиться на глибині від 10 до 30 метрів, другий — на глибині від 30 до 80 метрів.
За словами дослідників, це сліди двох потужних повеней. Перша сталася приблизно 3 млрд років тому. Принесені нею дрібні камені осіли на більші, що й сформувало глибший шар. Другий шар сформувався аналогічним чином 1,6 млрд років тому.
Варто зазначити, що для утворення подібних верств знадобилися б досить потужні повені, здатні нести велике каміння. Попередні дослідження показали, що у цей час на Марсі спостерігалася підвищена льодовикова активність. Вчені також звертають увагу на те, що вони не знайшли жодних свідчень вулканічної активності у відповідну епоху, яка могла б призвести до створення будь-якого шару.
Раніше ми розповідали про створену ESA карту, на якій зазначено положення покладів мінералів на Марсі, які мають водне походження.
За матеріалами https://phys.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine