Китай вивчає можливість створення повністю багаторазової надважкої ракети

Китайські ракетобудівники розглядають можливість створення повністю багаторазової версії надважкої ракети «Чанчжен-9». Про це йдеться у презентації, опублікованій Лун Лехао — головним конструктором ракет серії «Чанчжен».

Еволюція ракети «Чанчжен-9»

Минулого року китайський уряд схвалив плани створення надважкої ракети «Чанчжен-9». Її планується використовувати для пілотованих місій на Місяць, збирання різних космічних споруд, а також польотів у далекий космос.

Початковий дизайн ракети «Чанчжен-9». Джерело: Аlamy.com

Початкова концепція «Чанчжен-9» передбачала створення класичного триступеневого носія, оснащеного двигунами, що працюють на парі кисень-гас (на першому ступені) та кисень-водень (другий і третій ступені). На ракету можна було встановлювати до чотирьох бічних прискорювачів. Передбачалося, що у найпотужнішій конфігурації вона зможе виводити до 140 тонн корисного навантаження на низьку навколоземну орбіту (ННО), 50 тонн на траєкторію польоту до Місяця і до 44 тонн до Марса.

Торік був опублікований оновлений варіант дизайну «Чанчжен-9». Вона втратила бічні прискорювачі, а її перший ступінь став багаторазовим. Але, зважаючи на все, це далеко не остання метаморфоза носія. У своїй нещодавній презентації Лун Лехао представив третій, багаторазовий варіант ракети, який явно натхнений проєктом Starship.

Багаторазова версія «Чанчжен-9»

Нова версія «Чанчжен-9» є двоступеневою ракетою. Інша важлива відмінність від початкового проєкту полягає у використанні двигунів, що працюють на парі кисень-метан. Загалом перший ступінь буде оснащений 26 подібними силовими агрегатами. Ракета зможе виводити до 150 тонн на ННО та до 50 тонн на траєкторію польоту до Місяця. За словами Лун Лехао, «Чанчжен-9» розпочне перші польоти у 2035 році.

Водночас варто зазначити, що керівники китайської космічної програми поки що не зробили остаточного вибору на користь якогось із дизайнів «Чанчжен-9». Також відомо, що вони розглядають варіант одночасного виробництва як одноразової, так і багаторазової версії носія.

Раніше ми розповідали про плани Китаю запустити в 2026 році місію з відхилення астероїда.

За матеріалами https://spacenews.com

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії