Нещодавно Китай заявив про плани відправити на Червону планету місію, яка доставить на Землю зразок марсіанського ґрунту. Вона може бути запущена в 2028-му та повернутися на Землю через кілька років. Зважаючи на все, Піднебесна і справді активно працює над цією метою. На космічному форумі, що відбувся нещодавно у Шеньчжені, головний інженер місії «Тяньвень-1» представив презентацію, присвячену новому проєкту.
Згідно з презентацією, китайські інженери вирішили змінити архітектуру місії. Спочатку передбачалося, що для неї буде задіяний надважкий носій «Чанчжен-9», який відправить до Марсу як спускний апарат, так і поворотний модуль.
Але ракета все ще перебуває на стадії розробки, і її перший політ навряд чи відбудеться раніше, ніж наприкінці нинішнього десятиліття. Тому проєктувальники місії вирішили відмовитися від неї та скористатися вже наявними носіями «Чанчжен-3B» та «Чанчжен-5». Перший відправить до Марсу спускний апарат для взяття проби ґрунту та злітний ступінь, який потім доставить капсулу зі зразками на орбіту. Там вона зістикується із запущеним ракетою «Чанчжен-5» поворотним модулем, після чого ляже на зворотний курс до Землі.
Після зміни дизайну архітектура місії почала нагадувати американсько-європейський проєкт з доставлення марсіанського ґрунту. Основна відмінність полягає в тому, що китайський зонд поверне пробу реголіту, здобуту безпосередньо на місці посадки, тоді як американсько-європейська місія матиме цілу колекцію зразків, зібраних марсоходом Perseverance впродовж найближчих років. Їх підбере спеціальний ровер і доправить до злітного ступеня.
Оскільки китайському проєкту для успіху не потрібен марсохід, з технологічної точки зору, він простіший за конкурента. Втім, це не дуже применшує його загальну амбітність. Враховуючи численні складнощі, які потрібно подолати інженерам, не виключено, що насправді китайська місія буде запущена пізніше запланованого терміну.
Щодо американсько-європейського проєкту, то початок його реалізації запланований на кінець 2026-го, а доставлення ґрунту — на 2031 рік. Але, знову ж таки, з урахуванням виняткової складності задуму, з великою ймовірністю ці дати ще кілька разів зміняться.
За матеріалами https://spacenews.com