Китай озвучив космічні плани на найближчі п’ять років

28 січня Китай опублікував документ під назвою China’s Space Program: A 2021 Perspective («Китайська космічна програма: Перспектива 2021»). У ньому зазначені плани та основні пріоритети Піднебесної в освоєнні космосу на найближчі п’ять років.

Модернізація космічного флоту

Загалом у період з 2016 по 2021 рік Китай здійснив 207 космічних запусків. Це приблизно вдвічі більше, ніж у попередню п’ятирічку. 186 місій було реалізовано за допомогою ракет сімейства «Чанчжен», решта припали на приватні носії («Куайчжоу», Hyperbola-1 та інші).

Пуск ракети «Чанчжен-5В». Джерело: Weibo.com

Наступних п’ять років Китай має намір серйозно модернізувати парк своїх космічних носіїв. До лав будуть введені ракети нового покоління, призначені для пілотованих місій, а також твердопаливні ракети з високою тягою. Крім того, Китай планує прискорити розробку проєктів зі створення багаторазових систем (включаючи проєкт космічного літака) та надважких носіїв. Останні будуть залучені у межах місячної програми Піднебесної.

Місячна та пілотована програма Китаю

У найближчих планах Китаю з освоєння Місяця запуск місій «Чан’є-6» та «Чан’е-7». Перша доставить на Землю зразок ґрунту з приполярного регіону супутника, друга займеться пошуками покладів водяного льоду в місячних кратерах. Також будуть протестовані ключові технології, задіяні у місії «Чан’є-8». Вона започаткує будівництво дослідницької бази на південному полюсі Місяця.

Спускальна платформа «Чан’е-4» на поверхні Місяця. Джерело: CNSA/CLEP

Щодо навколоземної орбіти, то вже цього року Китай завершить складання своєї нової орбітальної станції, пристикувавши до неї лабораторні модулі «Ментянь» та «Веньтянь». 2024 року в космос буде виведений телескоп «Сюньтянь». Він перебуватиме на тій самій орбіті, що китайська станція, і періодично з нею стикуватиметься для обслуговування та заміни наукових інструментів.

«Сюньтянь» отримає двометрове дзеркало, яке має дозволити йому робити знімки з роздільною здатністю, що можна порівняти з роздільною здатністю Hubble. При цьому китайський телескоп буде мати в 300 разів більше поле зору. Передбачається, що основними завданнями «Сюньтянь» стануть космологічні дослідження, пошуки темної матерії, а також спостереження різних об’єктів Сонячної системи та Чумацького Шляху.

Дослідження далекого космосу

У документі також знайшлося місце і далекому космосу. У 2025 році Китай планує запустити місію «Чженхе» до астероїда Камоалева (469219 Kamoʻoalewa). Апарат має взяти пробу його ґрунту та доставити її на Землю. Після завершення основної місії «Чженхе» може бути направлений до комети 311P/PANSTARRS.

Астероїд Камоалева в уявленні художника. Джерело: Addy Graham/University of Arizona

Також Китай продовжить роботу з підготовки місії з доставлення на Землю зразків речовини з Марса. У найближчих планах КНР запуск зондів з метою вивчення Юпітера та пари апаратів, які мають досягти межі геліосфери, а потім вийти у міжзоряний простір.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine