Квазари надувають синьо-червоні «супербульбашки»

Дослідження трьох квазарів показало, що кожен із них формує «супербульбашки» туманностей у формі арахісу. Таким чином надмасивні чорні діри беруть участь у формуванні галактик, в яких розташовані.

Квазари створюють «супербульбашки»
Квазари створюють «супербульбашки». Джерело: www.newscientist.com

Вчені побачили «супербульбашки»

Астрофізики зі США, Китаю та Німеччини опублікували дослідження трьох квазарів, які вони зробили за допомогою телескопа Gemini North, що розташований на Гавайських островах. Поблизу від кожного із цих об’єктів вони виявили велетенські «супербульбашки» діаметром 65 тис. світлових років кожна.

Квазари — це надмасивні чорні діри, подібні до об’єкта Стрілець А*, який розташований у центрі Чумацького Шляху. Тільки зазвичай вони більші та поглинають велику кількість речовини, частина якої перетворюється на випромінювання, завдяки чому їх видно через весь Всесвіт.

Вчені давно підозрювали, що вони також мають сильно діяти на рух речовини всередині своїх галактик і таким чином впливати на їхню еволюцію. Однак як саме це відбувається — досі лишалося незрозумілим.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №2 2021 (183)

До товару

Відкриті «супербульбашки» допомагають зрозуміти, як це відбувається. Вони є туманностями, які утворилися з іонізованого газу під впливом випромінювання та ударних хвиль, що надходять від квазарів.

Короткочасні явища

Найцікавіший висновок, отриманий вченими, коли вони досліджували «супербульбашки», полягає в тому, що у спектрі їхнього випромінювання присутній зсув не тільки в червону область спектра, що було б звичайною справою на таких відстанях, а й у синю, що свідчить про динамічні процеси, які відбуваються в них.

«Супербульбашки» за своїми розмірами наближаються до самої галактики. Однак, судячи з усього, вони є вкрай недовговічними структурами. Вчені застосували гідродинамічне моделювання і передбачили еволюцію цих туманностей протягом 20 млн років. Вони дійшли висновку, що зоряний вітер від квазарів не затримується в них надовго, а швиденько розриває їх.

Також примітно, що «супербульбашки» дуже схожі на подібні структури, які існують у Галактиці. Щоправда, вони значно менші за розміром і практично невидимі. Це може бути пов’язано з відносним спокоєм нашої надмасивної чорної діри.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів