Напередодні Міжнародного дня астероїда, що відзначається 30 червня, ESA опублікувала знімок, зроблений супутником Sentinel-2. На ньому зображений знаменитий Аризонський кратер, також відомий, як кратер Баррінджера.

Близько 50 тисяч років тому залізо-нікелевий метеорит, діаметр якого оцінюють у 30 – 50 метрів, увійшов у земну атмосферу і впав на територію, відому сьогодні як Аризона. Унаслідок сильного удару в місці, яке колись було пласкою кам’янистою рівниною, утворилася чашоподібна діра понад 1200 метрів у діаметрі та 180 метрів у глибину.
Під час утворення з кратера було вибито мільйони тонн вапняку та пісковика, які вкрили прилеглу територію уламками більш ніж на кілометр у всіх напрямках. Великі брили вапняку, розміром з невеликий будинок, були викинуті на край вирви.

Однією з головних особливостей кратера є його квадратна форма. Вважається, що вона була спричинена дефектами в породі, через які під час удару вона відшаровувалася в чотирьох напрямках.
Удар стався під час останнього льодовикового періоду, коли рівнина навколо кратера була вкрита лісом, де паслися мамонти та гігантські лінивці. Згодом клімат змінився й став більш сухим. Пустеля, яку ми бачимо сьогодні, допомогла зберегти вирву, обмеживши її ерозію, що робить його чудовим місцем для вивчення процесу утворення ударних кратерів.

Аризонський кратер вважається одним із місць на Землі, що найбільшою мірою нагадує місячний рельєф. Тому в 1960-ті його використовували для підготовки астронавтів, які готувалися до польоту на Місяць. Зараз він є популярною туристичною визначною пам’яткою. Щорічно кратер відвідує близько 270 тисяч осіб.
Раніше ми розповідали про кратери, що знаходяться на території України.
За матеріалами ESA