Космічний шрам: супутник зазнімкував знаменитий кратер в Аризоні

Напередодні Міжнародного дня астероїда, що відзначається 30 червня, ESA опублікувала знімок, зроблений супутником Sentinel-2. На ньому зображений знаменитий Аризонський кратер, також відомий, як кратер Баррінджера.

Аризонський кратер: вид із космосу. Джерело: ESA

Близько 50 тисяч років тому залізо-нікелевий метеорит, діаметр якого оцінюють у 30 – 50 метрів, увійшов у земну атмосферу і впав на територію, відому сьогодні як Аризона. Унаслідок сильного удару в місці, яке колись було пласкою кам’янистою рівниною, утворилася чашоподібна діра понад 1200 метрів у діаметрі та 180 метрів у глибину.

Під час утворення з кратера було вибито мільйони тонн вапняку та пісковика, які вкрили прилеглу територію уламками більш ніж на кілометр у всіх напрямках. Великі брили вапняку, розміром з невеликий будинок, були викинуті на край вирви.

Однією з головних особливостей кратера є його квадратна форма. Вважається, що вона була спричинена дефектами в породі, через які під час удару вона відшаровувалася в чотирьох напрямках.

Удар стався під час останнього льодовикового періоду, коли рівнина навколо кратера була вкрита лісом, де паслися мамонти та гігантські лінивці. Згодом клімат змінився й став більш сухим. Пустеля, яку ми бачимо сьогодні, допомогла зберегти вирву, обмеживши її ерозію, що робить його чудовим місцем для вивчення процесу утворення ударних кратерів.

Аризонський кратер. Джерело: NASA

Аризонський кратер вважається одним із місць на Землі, що найбільшою мірою нагадує місячний рельєф. Тому в 1960-ті його використовували для підготовки астронавтів, які готувалися до польоту на Місяць. Зараз він є популярною туристичною визначною пам’яткою. Щорічно кратер відвідує близько 270 тисяч осіб.

Раніше ми розповідали про кратери, що знаходяться на території України.

За матеріалами ESA

Велика втеча: китайська компанія випадково запустила ракету під час випробування
Вчені розгадали таємницю субнептунів
Застряглі у космосі: повернення екіпажу Starliner відклали на невизначений термін
100 тисяч орбіт: Mars Odyssey відзначив ювілей незвичайним знімком гори Олімп
У США помер український винахідник Любомир Романків
NASA планує вирощувати станції на Місяці та Марсі з грибів
Космічний шрам: супутник зазнімкував знаменитий кратер в Аризоні
Ширше за Starship: Gravitics будує надважкі ракети із вдвічі більшим діаметром корпусу
Фосфати у зразках астероїда Бенну вказують на його міжзоряність
Зруйнований російський супутник змусив астронавтів МКС терміново сховатися від уламків