Космічний апарат чудернацької форми розкриє таємницю води у Всесвіті

NASA оголосила про важливе оновлення своєї амбітної місії SPHEREx, що має на меті створити повну карту зоряного неба з низької навколоземної орбіти. Планується, що місія буде запущена протягом наступних кількох років.

SPHEREx (Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization and Ices Explorer) у першу чергу привертає увагу своєю чудернацькою конусободібною формою. Зовнішній конус оточений двома меншими, що виконують функцію захисту від світла й тепла Сонця та Землі під час перебування на орбіті, щоб надчутливі прилади працювали при низьких температурах, необхідних для отримання чистого зображення неба.

Співробітники NASA розповідають, що SPHEREx має високу маневреність, оскільки йому доведеться швидко обертатися, скануючи небесну сферу. Заступник керівника JPL Сара Суска пояснює, що захисні щити виглядають дивно, але це не знижує їхньої ефективності. Вони виготовлені з кількох шарів матеріалу: зовні — алюмінієві листи, всередині — легка, але міцна алюмінієва стільникова структура.

Телескоп — головний елемент космічного апарата — будується компанією Ball Aerospace в Боулдері, штат Колорадо. Він призначений для збору інфрачервоного світла від віддалених джерел за допомогою трьох дзеркал і шести детекторів. Протягом двох років SPHEREx чотири рази просканує всю небесну сферу, формуючи величезну базу даних, що включатиме галактики, зорі, туманності й інші об’єкти.

SPHEREx
Захисний корпус апарату SPHEREx. Фото: NASA/JPL-Caltech

Одна з головних цілей місії — краще зрозуміти походження води й інших ключових компонентів, необхідних для життя. Для досягнення цієї мети SPHEREx буде вимірювати кількість водяного льоду в міжзоряних газово-пилових хмарах, де відбувається утворення нових зірок і планет.

Крім того, команда SPHEREx вивчатиме історію галактик, досліджуючи їхнє формування та еволюцію. Це дозволить отримати більше інформації про те, як вони виникали та змінювалися протягом довгого часу.

Ще одним аспектом місії буде можливість використовувати карту мільйонів галактик, створену SPHEREx, для вивчення швидкого розширення Всесвіту в перші долі секунди після Великого вибуху.

NASA дала зелене світло місії SPHEREx у 2019 році, а запуск космічного апарата відбудеться не пізніше квітня 2025 року за допомогою ракети Falcon 9.

Раніше ми повідомляли про те, як давня вода віком 13 млрд років приголомшила вчених.

За матеріалами digitaltrends.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine