«Космічна Корова» породила загадковий об’єкт у Всесвіті

Космічний спалах під назвою Корова (Cow), ймовірно, залишив після себе чорну діру або нейтронну зорю. Вперше про спалах заговорили після його виявлення 2018 року. Тоді астрономічне товариство активно обговорювало його походження. Через три роки астрофізик Пашам Дірадж із Массачусетського технологічного інституту та його колеги помітили перше пряме свідчення того, що залишила по собі Корова.

«Можливо, ми спостерігаємо народження чорної діри або нейтронної зорі», — говорить Пашам.

AT2018cow
Таємничий вибух AT2018cow в уявленні художника. Зображення: MIIT

Офіційне позначення космічного спалаху — AT2018cow. Але астрономи ласкаво охрестили його Коровою. Світло виникло на відстані майже 200 млн світлових років від Землі й було у 10 разів яскравіше, ніж звичайна наднова — вибух, що знаменує смерть масивної зорі. Але потужна сила «космічної Корови» породила дещо більш грандіозне.

Астрономи спочатку вирішили, що спалах міг статися через те, що незвичайна зоря була поглинута чорною дірою, або через гіпернову, що залишила по собі чорну діру чи нейтронну зорю. Тому Пашам та його колеги перевірили Корову на предмет мерехтливих рентгенівських променів, які зазвичай випромінюються поруч із компактним об’єктом, на кшталт гарячого матеріалу навколо чорної діри або поверхні нейтронної зорі.

AT2018cow
Спалах AT2018cow 2018 року. Фото: Wikipedia

Мерехтіння в цих рентгенівських променях може вказати на розмір джерела. Рентгенівські промені Корови мерехтять приблизно кожні 4 мілісекунди. Це означає, що об’єкт, який їх випромінює, має бути не більше ніж 1000 км у діаметрі. Лише нейтронна зоря або компактна чорна діра відповідають цим вимогам, повідомляє Паша у своїй публікації в Nature Astronomy.

«Мабуть, ми стали безпосередніми свідками народження чорної діри у Всесвіті. Це приголомшливий результат!» — резюмує Пашам Дірадж.

Нагадаємо, що раніше радіотелескопи знайшли «ДНК» у джеті чорної діри.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine