Коли компанія SpaceX приступила до створення системи Starlink, вона позиціонувалася як засіб доступу до глобальної мережі для мільярдів людей, які не мають оптоволоконного інтернету. Усе змінилося 24 лютого. Повномасштабне вторгнення росії в Україну призвело до того, що SpaceX несподівано для самої себе опинилася в становищі глобального гравця, здатного надавати вирішальний вплив на перебіг бойових дій.
У перші, найкритичніші дні вторгнення, російська армія зосередила зусилля на руйнуванні українських систем зв’язку та засобів комунікації. За задумом командування, це мало занурити всю країну в хаос та полегшити її швидке захоплення. Однак оперативно поставлені термінали Starlink, дозволили забезпечити український уряд та збройні сили стійким зв’язком, що стало однією з причин провалу російських планів.
Але SpaceX була далеко не єдиною приватною компанією, яка прийшла на допомогу Україні. Незабаром після початку вторгнення український підприємець Макс Поляков сформував справжню «коаліцію», що складається з аерокосмічних компаній, які мають супутники, призначені для знімання земної поверхні. Їхні знімки оперативно передаються ЗСУ, дозволяючи їм відстежувати переміщення російських військ та планувати бойові операції.
Не варто забувати й про внесок таких компаній, як Planet Labs та Maxar. До початку вторгнення вони опублікували низку супутникових фотографій. Знімки наочно продемонстрували скупчення російських військ біля кордону, тим самим спростувавши твердження кремля про те, що росія не планує жодного нападу. А зараз вони допомагають боротися з російською дезінформацією, відкриваючи завісу правди над тим, що насправді відбувається на окупованих територіях і регулярно демонструють сліди військових злочинів.
Отже, приватні космічні компанії виявились вкрай ефективним інструментом на полі бою. Фактично, їхні можливості стали порівняні з можливостями космічних наддержав.
Але у цієї медалі виявився і зворотний бік. Ілон Маск та SpaceX ще недавно мали репутацію неофіційних героїв України. Але серія останніх твітів, у яких мільярдер спочатку фактично запропонував віддати росії окуповані території, а потім поскаржився на відсутність оплати за термінали Starlink, що використовуються в Україні, порушили питання про те, на чиєму боці він насправді.
З одного боку, позицію Маска можна якось зрозуміти. Starlink був вкрай ризикованим проєктом, в успіх якого не вірили багато експертів. SpaceX вклала в нього суттєві кошти та взяла на себе чималі ризики. І пряма підтримка одного з учасників війни помітно підвищує їх. Також не секрет, що марсіанський проєкт Маска ґрунтується на філософії створення притулку, який дозволить людству пережити глобальну катастрофу. Очевидно, що загроза ядерного апокаліпсиса, яка нагнітається ЗМІ, сильно нервує мільярдера, який мріє про те, щоб «врятувати» наш вид.
З іншого боку, SpaceX злетіла так високо, що фактично зросла над рівнем окремих держав і стала самостійним гравцем, здатним впливати на геополітику. Такого не було від часів Ост-Індської компанії.
Всі ці фактори тісно сплітаються між собою, формуючи дуже непросту ситуацію. Очевидно, що американський уряд має важелі впливу на SpaceX. Але, водночас не зайве нагадати, що саме SpaceX допомогла Америці позбутися російської залежності та фактично повернула їй провідні позиції у космосі. Без компанії Ілона Маска, США швидше за все, досі довелося б використовувати російські ракетні двигуни для запуску військових вантажів та російські космічні кораблі для доставлення астронавтів на МКС. І той і інший бік, чудово це розуміють. А це означає, що їм неминуче доведеться шукати компроміси.
Але чим би не вирішилася історія зі SpaceX, очевидно, що це лише початок. Приватні космічні компанії назавжди змінили вигляд сучасної війни. І їхній вплив лише продовжуватиме зростати. А це означає, що національним урядам доведеться максимально швидко адаптуватися до нової реальності та знайти способи найбільш ефективної взаємодії з ними. Особливо з огляду на те, що нинішній конфлікт вже вийшов за рамки регіональної війни та фактично перетворився на зіткнення двох, принципово різних цивілізацій, від результату якого залежатиме майбутнє нашої планети.
За матеріалами https://www.bloomberg.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine