Конгрес підтримав місію з доставлення зразків марсіанського ґрунту

Палата представників Конгресу США підготувала законопроєкт про бюджет NASA на 2024 рік. Документ, зокрема, передбачає фінансування в повному обсязі місії Mars Sample Return (MSR), метою якої є доставлення на Землю зразків марсіанського ґрунту.

Скорочення бюджету NASA

У березні Білий дім опублікував проєкт бюджету NASA на 2024 рік. Він передбачав виділення на потреби відомства загалом 27,2 млрд доларів. Однак уже в травні стало зрозуміло, що ці плани так і залишаться на папері. Річ у тім, що Конгрес і Білий дім ухвалили угоду про підвищення стелі держборгу в обмін на обмеження витрат необоронної сфери рівнем минулого року.

У результаті бюджет NASA виявився обмежений сумою у 25,4 млрд доларів, що призвело до необхідності урізання витрат. Через деякий час американський Сенат ухвалив законопроєкт, який передбачав істотне скорочення фінансування місії MRS: із запитаних на 2024 рік 949 млн до 300 млн доларів. Сенатори також хотіли зобов’язати NASA встановити граничну планку вартості місії в 5,3 млрд доларів, за перевищення якої її було б скасовано.

Незабаром після цього був опублікований звіт незалежної комісії, яка провела аудит MSR. Контролери дійшли висновку, що запланований бюджет місії абсолютно недостатній для її реалізації. За оцінками експертів, ймовірні витрати на проєкт становитимуть від 8 до 11 млрд доларів, що набагато вище планки Сенату. Усе це поставило закономірне питання про подальшу долю місії.

Другий шанс для Mars Sample Return

Але, схоже, що MSR отримала другий шанс. Підготовлений Палатою представників Конгресу США законопроєкт пропонує іншу структуру фінансування NASA. Найважливіша відмінність — MSR. Документ передбачає виділення всіх запитаних 949 млн у 2024 році. Ба більше, у ньому міститься вказівка NASA запросити у 2025 році фінансування, необхідне для запуску MSR до 2030 року.

Концепт місії Mars Sample Return. Джерело: NASA/JPL-Caltec

Збільшення витрат на MSR має свою «ціну», у вигляді урізання фінансування інших програм NASA. Серед них проєкти з вивчення Землі, а також астро- та геліофізика. У зв’язку з цим NASA нещодавно повідомила про можливість скоротити витрати на підтримку роботи телескопів NASA та Chandra.

Крім того, законопроєкт блокує виділення коштів на фінансування марсохода Rosalind Franklin. Нагадаємо, що після розриву стосунків із Роскосмосом, ESA звернулося до NASA по допомогу в цьому проєкті. Передбачається, що NASA надасть для місії ракету-носій, компоненти посадкової платформи та радіоізотопні обігрівачі. На цьому етапі йшлося про виділення 50 млн доларів. Але в умовах нинішньої бюджетної ситуації, Конгрес поки що не схильний виділяти навіть таку суму на цей проєкт.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine