Колись в часи, коли атмосфера Землі ще не було збагачена киснем, океани набули зеленого кольору і це стало початком грандіозних змін. На думку японських вчених це може повторитися знову. Щобільше, гідросфера нашої планети може також стати фіолетовою чи червоною.

Зелений колір океанів Землі
Земля — планета, яка з космосу виглядає блакитно-зеленою, причому перший колір явно домінує. Причиною цього є те, що майже три чверті поверхні нашого світу вкрити океанами, які мають саме такий колір. Проте колись це було не так і нещодавно група японських вчених опублікувала роботу, в якій вони припустили, що ця ситуація може повторитися.
Ключем до всього є біохімія. Буває, і сучасні водорості настільки розростаються, що цілі водойми набувають зеленого кольору. Але в масштабі океанів такого ніколи не відбувається та й ставки дуже рідко бувають зовсім зеленими, крім випадків, коли ми візувльно можемо побачити рослини, що вкривають їхню поверхню.
Причиною цього є сучасний фотосинтез, який відбувається в аеробному середовищі. Мікроскопічні водорості потребують, щоб у воді був присутній кисень і коли їх стає забагато, вони просто гинуть і замість зеленого, вода набуває бурого кольору.
Однак існує інший різновид фотосинтезу, який не потребує кисню. І 3,8-1,8 млрд років тому умови спонукали йому. Кисню в атмосфері та океанах майже не було. Зате там у великій кількості містилося розчинене залізо. Завдяки ньому ціанобактерії, які ще називають синьо-зеленими водоростями могли здійснювати фотосинтез, причому робили це заради енергії, а кисень спочатку був токсичним побічним продуктом.
При анаеробному фотосинтезі ціанобактерії не потребували кисню в воді. Тому їх концентрація могла бути значно вищою. Тож, вода в ті часи могла набувати дійсно насиченого зеленого кольору.
Велика киснева подія і майбутній колір океану
Поступово кисню в атмосфері та океані ставало все більше. При цьому відбувалося це хвилеподібно. Це вчені знають завдяки все тому ж залізу. Воно весь час випадало в осад і утворювало майбутні поклади. І колір їх сильно відрізняється залежно від того, відбувалося це в присутності кисню, чи без нього.
Залізняки докембрійського часу мають смугасту структуру, що свідчить про коливання рівня кисню. Проте зрештою середовище наситилося ним, непристосовані організми вимерли і світ став таким, яким ми його знаємо.
Проте цілком можливо, що зелений колір океанів ще повернеться. Принаймні, японські вчені, які вивчають насичені залізом води поблизу від острова Іводжіма. Ціанобактерії тут досі процвітають. Але коли дослідники генетично змінили їх так, щоб вони були пристосовані до анаеробного фотосинтезу, то виявилося, що вони стали навіть більш пристосованими до тамтешнього середовища.
Тож, якщо в майбутньому умови на Землі зміняться і кисню в атмосфері побільшає, то води океану знову можуть стати зеленими. Крім того, вони можуть також стати фіолетовими в разі надміру сірки чи червоними, якщо в них почнуть розмножуватися водорості цього кольору, які теж існують.
За матеріалами: phys.org