Капсула піддалась: NASA нарешті дісталася до заблокованих зразків астероїда Бенну

Місяці боротьби з застряглою кришкою капсули OSIRIS-REx нарешті закінчились. Інженери NASA видалили два вперті кріплення, що заважали отримати доступ до повної кількості цінних зразків породи астероїда Бенну ще з моменту приземлення капсули у вересні 2023 року.

TAGSAM
Інженер NASA OSIRIS-REx прикріплює один з інструментів, розроблених для зняття двох останніх кріплень, які не давали змогу зняти головку TAGSAM, що утримує решту зразків породи всередині капсули, взятих з астероїда Бенну. Зображення: NASA

Кураторській команді OSIRIS-REx вдалося зняти головку TAGSAM (Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism), де зберігається основна частина зразків астероїда, повідомила NASA. Відкривати капсулу треба було вкрай обережно, щоб не забруднити земними частинками цінні зразки породи. Тому після невдалих спроб інженери агенції були змушені розробити нові інструменти, щоб допомогти зняти два кріплення. Так капсула була нарешті повністю відчинена 10 січня.

NASA OSIRIS-REx
Капсула зі зразками з астероїда Бенну, доставлена OSIRIS-REx на Землю, невдовзі після приземлення в пустелі в неділю, 24 вересня 2023 року. Авторство: NASA

Втім, лишилося ще кілька етапів до отримання повного та безперешкодного доступу до зразків. Фахівці з обробки зображень мають зробити знімки з надвисокою роздільною здатністю, поки порода все ще перебуває всередині головки TAGSAM. Після цього зразок виймуть і зважать, аби NASA змогла визначити точну кількість кам’янистих уламків, які OSIRIS-REx доправив із Бенну на Землю.

Контейнер OSIRIS-REx із цінним для науки матеріалом з астероїда Бенну
На цьому знімку, зробленому в Г’юстоні (штат Техас), показано зовнішній вигляд контейнера OSIRIS-REx із цінним для науки матеріалом з астероїда Бенну. Фото: NASA

Місія OSIRIS-REx стартувала у вересні 2016 року та досягла астероїда Бенну в грудні 2018-го. У жовтні 2020 року космічний апарат зробив забір уламків із невеликого близькоземного астероїда і взяв курс на Землю у травні 2021-го. Космічний апарат скинув капсулу, що приземлилася в пустелі Юта у вересні 2023-го. Після доставлення в лабораторію виявилось, що повний доступ до зразків заблокований через головку пробовідбірника TAGSAM на кінці шарнірного маніпулятора, використаного космічним апаратом для взяття зразків. Два з 35 кріплень на головці не піддавалися зняттю за допомогою наявних інструментів, дозволених для використання з OSIRIS-REx, що заважало витягти зразки зсередини.

TAGSAM
Члени команди OSIRIS-REx намагаються зняти TAGSAM для отримання доступу до цінних зразків. Авторство: NASA

До повного відкриття капсули команді вдалося зібрати трохи матеріалу з зовнішньої поверхні головки TAGSAM. Коли вперше зняли алюмінієву кришку контейнера для зразків, члени команди виявили чорний пил. Саме ця порода була виставлена в музеї 3 листопада 2023 року.

Тепер, коли NASA отримала доступ до всієї породи, ми з нетерпінням чекаємо на результати аналізу зразків і оголошення перших дивовижних відкриттів. Не треба забувати, що ці зразки були недоторканними з часів формування Сонячної системи понад 4,6 млрд років тому.

Раніше ми повідомляли про те, що вчені були вражені зразками астероїда Бенну.

За матеріалами NASA

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine