Камера темної енергії побачила рештки стародавньої наднової

Вчені отримали дивовижне зображення залишку наднової у сузір’ї Вітрил. Вона спалахнула близько 11 тис. років тому. Зараз те, що від неї залишилося, можна як слід розгледіти за допомогою астрономічного інструменту, що називається Камера темної енергії.

Залишок наднової у сузір'ї вітрил
Залишок наднової у сузір’ї Вітрил. Джерело: phys.org

Неймовірне зображення

Це барвисте павутиння газових ниток — залишок наднової у Вітрилах, туманність космічного сміття, яке залишилося від масивного світила, що вибухнуло близько 11 000 років тому. Розташована ця туманність на відстані близько 800 світлових років і є одним із найближчих до Землі залишків наднових зір. Хоча безіменна зоря закінчила своє життя тисячі років тому, ударна хвиля, яку спричинила її смерть, все ще поширюється у міжзоряному середовищі, несучи з собою вусики газу, що світяться.

Яскраві червоні, жовті та сині кольори на цьому зображенні досягнуті завдяки використанню трьох фільтрів Камери темної енергії (DECam), кожен з яких вловлює певний колір світла. Окремі кадри були зроблені в кожному фільтрі, а потім накладені один на одного, щоб отримати це кольорове зображення з високою роздільною здатністю. Знімок демонструє складні павутиноподібні нитки, що звиваються у хмарі газу, яка розширюється. Це також найбільше зображення DECam, коли-небудь оприлюднене публічно. Воно має роздільну здатність 1,3 гігапікселя.

Про туманність наднової у Вітрилах

Залишок наднової у Вітрилах — це лише привид колишньої масивної зорі. Коли вона вибухнула 11 000 років тому, її зовнішні шари були з силою зняті й відкинуті у навколишній простір, спричинивши ударну хвилю, яку можна побачити й сьогодні. Коли ударна хвиля поширюється в навколишнє середовище, гарячий енергійний газ відлітає від точки детонації, стискаючись і взаємодіючи з міжзоряним середовищем та утворюючи в’язкі сині й жовті нитки, які видно на зображенні.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Попри драматизм останніх моментів життя стародавнього світила, воно не було повністю знищене. Після втрати зовнішніх шарів ядро зорі перетворилося на нейтронну зорю — надщільну кулю, що складається з протонів та електронів, які зіткнулися, утворивши нейтрони. Так утворився пульсар у Вітрилах, що має масу Сонця, але втиснутий у сферу діаметром у кілька десятків кілометрів.

Розташований у нижній лівій частині цього зображення пульсар Вітрил — відносно тьмяна зоря, яку неможливо відрізнити від тисяч її небесних сусідів. Ще не оговтавшись від вибуху, він почав швидко обертається навколо власної осі та створювати магнітне поле. Ці властивості призводять до того, що подвійні пучки випромінювання пронизують небо 11 разів на секунду, подібно до послідовних спалахів лампочки маяка, що обертається.

Можливості сучасних фотокамер

Це одне зображення, зроблене за допомогою Камери темної енергії, має 570 мегапікселів, тож за допомогою кількох експозицій, накладених одна на одну, кількість деталей, які можна зафіксувати, справді вражає уяву. 

Завдяки великій мозаїці ПЗЗ-матриць Камери темної енергії астрономи можуть створювати дивовижні зображення слабких астрономічних об’єктів, таких як залишок наднової Вела, які відкривають безмежний зоряний пейзаж для дослідження.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів