James Webb знайшов галактику віком 13,5 млрд років

На початку своєї роботи космічний телескоп James Webb зробив неймовірне відкриття — одразу чотири далекі галактики, які вважались рекордно віддаленими, або найстарішими з будь-коли відомих астрономам. Отримані цифри відстаней були надто великими, тому вчені не поспішали записувати відкриття у рекорди, адже воно потребувало перевірки.

JWST Advanced Deep Extragalactic Survey
Зображення, зроблене космічним телескопом James Webb, висвітлює область дослідження JWST Advanced Deep Extragalactic Survey (JADES). Вчені використовували інструмент NIRCam для спостереження в дев’яти різних діапазонах довжин хвиль інфрачервоного випромінювання. За цими зображеннями команда шукала слабкі галактики, видимі в інфрачервоному діапазоні, але спектри яких раптово обриваються на критичній довжині хвилі. Авторство прав: NASA, ESA, CSA

Ці галактики були знайдені на зображеннях, отриманих камерою ближнього інфрачервоного діапазону (NIRCam) на борту James Webb. Тепер, після місяців досліджень, вчені проаналізували їхній хімічний склад та визначили, як швидко ці галактики віддаляються від JWST. Отже, астрономи підтвердили, що це справді найвіддаленіші галактики Всесвіту.

Світлу від чотирьох галактик знадобилося понад 13,4 млрд років, щоб досягти нас. Точніше кажучи, телескоп бачить галактики такими, якими вони були лише через 350 млн років після Великого вибуху, коли вік Всесвіту становив лише 2% від свого поточного віку. Але самі галактики, ймовірно, почали формуватися ще раніше.

Найвище значення червоного зсуву

Щоб підтвердити, що галактики дійсно такі старі, астрономам довелося отримати точні оцінки так званого червоного зсуву з даних NIRSpec. Червоний зсув змушує об’єкти, що віддаляються від нас, здаватися червонішими в результаті розширення Всесвіту, яке розтягує світло, випромінюване далекими зорями та галактиками, на довші, червоніші довжини хвиль світлового спектра.

Ці галактики датуються менш ніж 400 мільйонами років після Великого вибуху
Чотири з досліджених галактик є особливими, оскільки було виявлено, що вони належать до безпрецедентно ранньої епохи. Ці галактики датуються менш ніж 400 мільйонами років після Великого вибуху, коли вік Всесвіту становив лише 2% свого поточного віку. Авторство зображення: NASA, ESA, CSA, STScI

Найвіддаленіша з галактик, виявлених James Webb, показала червоне зміщення z=13,2, що відповідає віку приблизно 13,5 млрд років — найвищому коли-небудь вимірюваному значенні для будь-якої галактики.

Спостереження проводилися в межах проєкту JWST Advanced Deep Extragalactic Survey (JADES), який використовує NIRCam і NIRSpec для вивчення раннього Всесвіту способами, які раніше були неможливими. Тепер астрономи хочуть розглянути окремі зорі у цих галактиках, деякі з яких могли народитися на 100 млн років раніше, ніж вік, у якому їх побачив телескоп.

Раніше ми повідомляли про те, що на найпершому зображенні James Webb знайдений скарб.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine