James Webb зазнімкував спіральну галактику у мільярді світлових років від Землі

Астрономи опублікували нове зображення, отримане космічним телескопом James Webb (JWST). На ньому зображена спіральна галактика, розташована на відстані мільярда світлових років від Землі.

Галактика LEDA 2046648 (знімок James Webb). Джерело: ESA/Webb, NASA & CSA, A. Martel

Одна з основних цілей JWST полягає у вивченні процесів формування та еволюції галактик. Астрономи використовують телескоп як своєрідну машину часу, що дозволяє зазирнути на мільярди років у минуле, і в буквальному сенсі побачити «зоряні острови», розташовані на краю видимого Всесвіту. Далі вони порівнюють їх із сучасними галактиками. Це дозволяє вченим краще зрозуміти, як саме відбувався їхній розвиток. JWST також проводить хімічний аналіз галактик, що дозволяє пролити світло на історію синтезу різних важких елементів, які створили умови для формування екзопланет.

Отримане JWST зображення демонструє безліч галактик різноманітної форми — від звичних нам спіралей до еліптичних та неправильних галактик. У нижній частині знімка домінує LEDA 2046648. Це спіральна галактика, яка розташована на відстані мільярд світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Геркулеса. На фотографію також потрапили зорі нашого Чумацького Шляху. Їх можна пізнати завдяки наявності дифракційних променів.

Знімок був зроблений у межах процесу калібрування спектрографа NIRISS. Він призначений для отримання зображень у ближньому інфрачервоному діапазоні й може використовуватися як для вивчення галактик, так і для пошуку екзопланет та проведення їхньої транзитної спектроскопії.

Нагадаємо, що недавно NIRISS призупинив спостереження через програмний збій.

За матеріалами https://esawebb.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine