James Webb вивчив коричневий карлик біля сонцеподібної зорі

Астрономи дослідили коричневий карлик, який обертається навколо сонцеподібної зорі HD 19467. Вони дізналися його температуру і вік та прагнуть зрозуміти, як довго такі об’єкти зберігають тепло.

Коричневий карлик на орбіті зорі
Коричневий карлик на орбіті зорі. Джерело: CNN

Коричневий карлик HD 19467 B

Вчені з Каліфорнійського технологічного університету використали космічний телескоп James Webb для спостереження за коричневим карликом HD 19467 B. Він обертається навколо сонцеподібної зорі за 100 світлових років від нас. Свої спостереження вони доповнили даними супутника Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS).

Основні дослідження проводилися за допомогою інфрачервоної камери ближнього діапазону NIRCam та шести фільтрів для неї. Завдяки цьому з високою точністю вдалося встановити вік основної зорі, масу та температуру коричневого карлика.

Річ у тім, що досі ці параметри були відомі досить приблизно. Температура зорі HD 19467 визначалася у 5750 K, а її вік — між 5,4 та 12 млрд років. Маса коричневого карлика — 62 маси Юпітера.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

У результаті дослідження вчені дізналися, що головна зоря має вік у 9,2 млрд років, її діаметр становить 1,2 радіуса Сонця при 96 відсотках його маси. Тобто це стара зоря, яка ще не почала сходити з головної послідовності. Маса ж коричневого карлика виявилася рівною 81 масі Юпітера за температури поверхні 1200 K.

Загадка коричневих карликів

Причина, з якої науковці так ретельно придивляються до цього коричневого карлика, полягає у тому, що він належить до середнього класу Т, щодо якого у вчених ще не склалося певної думки. Якщо масивніший та гарячіший клас L більше схожий на звичайні зорі, а дрібніший Y — на газові гіганти, то ці об’єкти все ще залишаються чимось середнім.

Вважається, що в коричневих карликах класу T термоядерні реакції тривають деякий час, після чого вони продовжують повільно остигати. HD 19467 B є одним з найкращих кандидатів на те, аби виявити, коли саме це відбувається і як це залежить від маси.

Тепер вчені продовжать досліджувати інші подібні об’єкти. Адже за своєю масою HD 19467 B є достатньо важким представником класу Т, але при цьому його температура середня. Можливо, причиною цього є його поважний вік.

За матеріалами Рhys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів