James Webb побачив справжній феномен викривлення простору-часу

Астрономи спрямували телескоп James Webb — найпотужнішу космічну обсерваторію, яку коли-небудь створювало людство — на скупчення галактик, що розташоване на відстані 6,3 млрд світлових років. Воно має позначення SDSS J1226+2149 та містить настільки величезну масу речовини, що буквально «вигинає» простір, неначе гиря, яку скинули на матрац. Викривлена ​​область простору-часу збільшує об’єкти позаду неї.

SDSS J1226+2149
Космічний телескоп James Webb зазнімкував викривлені галактики у далекому космосі. Авторство зображення: ESA / NASA / CSA / J. Rigby

«Цей ефект астрономи називають гравітаційним лінзуванням. Воно виникає, коли масивний небесний об’єкт — такий як скупчення галактик — створює достатню кривизну простору-часу для того, щоб світло викривлялося, ніби гігантською лінзою», — пише European Space Agency.

Дійсно, між нами та об’єктами позаду SDSS J1226+2149 є гігантська космічна лінза. Вона у поєднанні з неймовірною чутливістю James Webb дозволила астрономам побачити деякі з найдавніших галактик, народжені понад 13 млрд років тому, коли Всесвіт був ще молодим.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал Місяць №2 2024 (191)

До товару

У нижній правій частині зображення можна побачити спотворення, спричинені викривленим простором-часом. Зокрема, це довга яскрава червона дуга, що простягається біля ядра. Цей об’єкт отримав назву «Космічний морський коник». Таке потужне збільшення дозволяє вченим зазирнути в цю галактику та дослідити формування зір у далекому минулому.

Телескоп James Webb — це спільний проєкт NASA, ESA та Канадської космічної агенції. Він розроблений, щоб зазирнути у найглибший космос і добути безпрецедентну інформацію про ранній Всесвіт. Але він також вивчає планети зір нашої Галактики й навіть деякі об’єкти Сонячної системи.

Раніше ми повідомляли про те, як додаток NASA дозволить подивитися на космос «очима» телескопа James Webb.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів