Астрономи спрямували телескоп James Webb — найпотужнішу космічну обсерваторію, яку коли-небудь створювало людство — на скупчення галактик, що розташоване на відстані 6,3 млрд світлових років. Воно має позначення SDSS J1226+2149 та містить настільки величезну масу речовини, що буквально «вигинає» простір, неначе гиря, яку скинули на матрац. Викривлена область простору-часу збільшує об’єкти позаду неї.
«Цей ефект астрономи називають гравітаційним лінзуванням. Воно виникає, коли масивний небесний об’єкт — такий як скупчення галактик — створює достатню кривизну простору-часу для того, щоб світло викривлялося, ніби гігантською лінзою», — пише European Space Agency.
Дійсно, між нами та об’єктами позаду SDSS J1226+2149 є гігантська космічна лінза. Вона у поєднанні з неймовірною чутливістю James Webb дозволила астрономам побачити деякі з найдавніших галактик, народжені понад 13 млрд років тому, коли Всесвіт був ще молодим.
У нижній правій частині зображення можна побачити спотворення, спричинені викривленим простором-часом. Зокрема, це довга яскрава червона дуга, що простягається біля ядра. Цей об’єкт отримав назву «Космічний морський коник». Таке потужне збільшення дозволяє вченим зазирнути в цю галактику та дослідити формування зір у далекому минулому.
Телескоп James Webb — це спільний проєкт NASA, ESA та Канадської космічної агенції. Він розроблений, щоб зазирнути у найглибший космос і добути безпрецедентну інформацію про ранній Всесвіт. Але він також вивчає планети зір нашої Галактики й навіть деякі об’єкти Сонячної системи.
Раніше ми повідомляли про те, як додаток NASA дозволить подивитися на космос «очима» телескопа James Webb.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine